Četrtek, 25. 10. 2018, 18.00
6 let
TOP 10 najbolj atraktivnih maratonov na svetu
Vino in ostrige, 5000 stopnic in poklon diktatorju: so to najbolj nori maratoni na svetu?
Že 42 kilometrov, speljanih po ravnini, je za telo in duha zahtevnih, kaj šele, če jim dodamo družbo divjih afriških živali, polno luno in imitatorje Elvisa Presleyja? Takrat dobimo najbolj atraktivne maratone na svetu. Predstavljamo vam izbrano deseterico.
Ta konec tedna bo v Ljubljani potekal 23. Ljubljanski maraton. Poleg "ljubljanca" je na koledarju še 20 drugih polmaratonov in maratonov. V Evropi je vsako leto organiziranih kar 800 maratonov, v ZDA še več, številka se vrti okrog tisoč, ogromno tekaških prireditev je tudi v Aziji, ki ponuja najbolj razkošne denarne nagrade. Izbrali smo 10 maratonov, ki nedvomno spadajo med najbolj atraktivne.
Rock 'n' Roll Las Vegas Marathon
Termin: 10. in 11. november 2018
Eden bolj zanimivih maratonov vsako leta izpeljejo na znameniti bleščavi ulici Las Vegas Strip v Las Vegasu, razvpitem mestu, ki nikoli ne spi. Maratonci in "polovičkarji", ki se s startne črte podajo ob sončnem vzhodu, tečejo v družbi imitatorjev znanih osebnosti, trasa pa jih pelje tudi skozi poročno kapelico, v kateri si lahko kar med tekom obljubijo večno zvestobo. Ob trasi je več kot 20 glasbenih skupin, ki narekujejo ritem, kar pomeni, da so ipadi in druga elektronska spremljava, ki nam zaseda žepe ali nadlahti, odveč. Na eni od izvedb maratona je nastopil (glasbeno, ne tekaško) celo Snoop Dogg.
Kyoto maraton
Termin: 17. februar 2019
Ravno obratno od živahnega maratona v Las Vegasu je vzdušje na maratonu v japonskem Kjotu. Dogajanje je precej bolj umirjeno, saj trasa vodi skozi številna svetišča in templje, tekače pa popelje tudi mimo sedmih spomenikov, ki spadajo pod okrilje Unesca.
Maraton Kitajskega zidu (The Great Wall of China Marathon)
Termin: 19. maj 2019
Med bolj atraktivne maratone prav gotovo spada tudi maraton v kitajski provinci Tianjin, ki je delno speljan tudi po obzidju znamenitega Kitajskega zidu. Časi, ki jih tekači dosegajo, zaradi zahtevnosti terena niso med najbolj bleščečimi, je pa zato turistična izkušnja neprecenljiva.
Maratonci morajo na 42-kilometrski trasi premagati še 5000 stopnic kitajskega zidu (6 kilometrov), za traso pa v povprečju porabijo kar 50 odstotkov več časa kot za običajni ravninski maraton. Maratona se vsako leto udeleži več kot 2500 tekačev.
Maraton velikih petih (Big Five marathon)
Termin: 22. junij 2019
In medtem ko tekači, ki se polotijo maratona velikih petih (ime se nanaša na pet afriških živali, ki jih boste verjetno srečali na ali ob trasi, torej leve, slone, nosoroge, bivole in leoparde), v naravnem rezervatu v južnoafriški provinci Limpopo nimajo težav z višinsko razliko, pa imajo toliko več dela z opazovanjem okolice. Tečejo namreč direktno po poteh, kjer se običajno sprehajajo afriški levi, zato previdnost ni odveč.
Polmaraton polarne noči (Polar Night Half Marathon)
Termin: 5. januar 2019
Polar Night Half Marathon v mestu Tromso na Norveškem sicer ni maraton, ampak njegova polovička, a se zaradi atraktivnosti vsekakor uvršča med najbolj zanimive tekaške dogodke na svetu. Polmaraton poteka na začetku januarja, v obdobju polarne noči, ko sonce sploh ne vzide, trasa pa je osvetljena s številnimi baklami, kar prireditvi doda še dodaten šarm. Polarni polmaraton je najsevernejši tekaški dogodek s certifikatom Mednarodne zveze za maraton in dolge teke (AIMS).
Maraton polnočnega sonca (The Mayor's Midnight Sun Marathon)
Termin: 22. junij 2019
Obraten od zgoraj opisanega polmaratona polarne noči je maraton polnočnega sonca, ki ga v kraju Anchorage na Aljaski izvedejo junija, v času poletnega solsticija, ko sonce sploh ne zaide.
Maraton Tenzing-Hillary Everest (The Everest Marathon)
Termin: 29. maj 2019
Kot da vzpon na Everest, najvišji vrh na svetu, ne bi bil zahteven že sam po sebi, so si organizatorji omislili, da na goro postavijo še tekaški maraton. Maraton, ki je v Guinnessovo knjigo rekordov vpisan kot najvišje ležeči maraton na svetu, se začenja na območju Gorak Shep na nadmorski višini 5200 metrov, v bližini baznega tabora pod Everestom, ciljna črta pa se nahaja v mestecu šerp na območju Namche Bazaar na nadmorski višini 3500 metrov. Tekači se zaradi aklimatizacije proti startu odpravijo že dva tedna pred začetkom prireditve.
Medojski maraton (Le Marathon du Medoc)
Termin: 7. september 2019
Maraton Medoc, ki je speljan po vinorodnem območju v bližini francoskega Bordeauxa, je poseben zato, ker tekačem omogoča tudi pokušino vin (na trasi jih čaka cela vrsta stojnic z vini), med tekom pa si lahko privoščijo tudi ostrige, gosjo pašteto, sir, sladoled in še kaj, kar je precej drugače in bolj pestro kot klasični energijski napitki, voda, koščki pomaranč, rezine banan in piškoti. Limitni čas, v okviru katerega morajo maratonci priteči v cilj, je šest ur in pol (v Ljubljani je ta čas postavljen na pet ur), odvisen pa je predvsem od polnjenja glikogenskih zalog na trasi.
Več o tem si lahko preberete TUKAJ.
Maraton v Severni Koreji (North Korea marathon)
Termin: 7. april 2019
Tudi Severnokorejski maraton je nekaj posebnega, že zato, ker poteka v eni najbolj izoliranih držav na svetu. Od leta 2014 se ga lahko udeležujejo tudi tujci, in to priložnost so izkoristili tudi slovenski tekači. Eden izmed njih, Aleš Debeljak, je lani v konkurenci amaterskih tekačev celo zmagal. Start severnokorejskega maratona je na stadionu Kim Il Sung in je del praznovanja rojstnega dne pokojnega diktatorja.
Vulkanski maraton (Volcano Marathon)
Termin: 9. november 2018
Vulkanski maraton v Čilu velja za enega najvišje ležečih puščavskih maratonov na svetu in bo 9. novembra letos na sporedu devetič. Tekače vodi po puščavi Atacama, najbolj suhi puščavi na svetu, pa tudi edini pravi puščavi, ki dobi manj padavin kot polarne puščave, navaja Wikipedia. Maratonci se s ciljne črte podajo na nadmorski višini 4.475 metrov, v neposredni bližini vulkana Lascar, cilj pa jih čaka v bližini vasice Talabre na nadmorski višini 3.603 metre.
Volcano Marathon 2017 from Global Running Adventures on Vimeo.