Golden State do prve zaključne žoge, Curry do "neslavnega" mejnika

1

Golden State Warriors, Andrew Wiggins | Andrew Wiggins je bil prvi mož Golden Stata. | Foto Reuters

Andrew Wiggins je bil prvi mož Golden Stata.

Košarkarji Golden State Warriors so na peti tekmi finala lige NBA s 104:94 ugnali Boston Celtics, povedli s 3:2 v seriji in si tako priigrali prvo zaključno žogo v boju za naslov prvaka. Warriors so na krilih drugega zaporednega dvojnega dvojčka Andrewa Wigginsa (26 točk, 13 skokov) prišli do prvega vodstva v seriji. Za poseben "mejnik" je poskrbel Stephen Curry, ki prvič v karieri na tekmi končnice ni dosegel niti enega meta za tri točke (0/9 za 3).

Warriors Stephen Curry
Sportal Za Curryja nobena trojka ni nemogoča #video

Golden State je dosegel pomembno zmago pred domačimi gledalci in bo tako v noči na petek lovil nov šampionski prstan. Statistično gledano je, ko je serija izenačena na 2:2, zmagovalec pete tekme dobil serijo v več kot 82 odstotkov primerih.

Slabši strelski večer je za prvim zvezdnikom moštva, sicer poškodovanim Stephenom Curryjem, ki iz devetih poskusov ni zadel niti ene trojke. S tem je prekinil niz, dolg kar 233 tekem, na katerih je dosegel vsaj eno trojko, ob tem pa prvič v karieri v končnici ni dosegel niti enega meta za tri točke. Do zdaj je vsaj eno trojko prispeval na 132 obračunih v play-offu. Pri gostih je odpovedala predvsem klop, ki je skupaj dosegla le deset točk, ob tem pa so Celtics izgubili še 18 žog. Prvi strelec Bostona je bil s 27 točkami in desetimi skoki Jayson Tatum.

Vrhunci tekme:

Golden State je vodil že ob polčasu (51:39), a so se gostje v tretji četrtini, ki so jo dobili s 35:24, vrnili v igro, povedli in ob vstopu v zadnji del srečanja je bilo vprašanje o končnem zmagovalcu še vedno odprto. Sledil je nov nalet gostiteljev, ki so do polovice zadnje četrtine postavili delni izid 14:4, nato pa tekmo mirno pripeljali v svojo korist.

Junak obračuna je bil Andrew Wiggins, ki je prikazal najboljšo predstavo v svoji osemletni karieri. Wiggins je dosegel 26 točk in 13 skokov, Klay Thompson je dosegel 21 točk, zasedbo iz zlate dežele pa le še ena zmaga loči od sedmega naslova prvaka lige NBA (1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018).

"V letošnjem letu je bil z razlogom v začetni peterki All-Star," je dejal Draymond Green. "Večji ko je bil izziv, ki smo ga postavili pred njega, večji je bil odziv. Želiš imeti takega fanta. Takšnega, ki se, ko postane oder velik, odzove in igra svojo najboljšo košarko. In to je tudi naredil."