9. 7. 2023,
22.14

9 mesecev, 3 tedne

Thermometer Blue 2,61

Lea Bartelme Ajša Sivka Ernest Novak evropsko prvenstvo do 18 let EuroBasket slovenska ženska košarkarska reprezentanca

Nedelja, 9. 7. 2023, 22.14

EP DO 18 LET (Ž), FINALE

Mlade Slovenke na evropskem prestolu!

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca U18 | Slovenke so evropske prvakinje. | Foto Fiba Europe

Slovenke so evropske prvakinje.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca do 18 let je osvojila naslov evropskih prvakinj. Slovenke so v velikem finalu v turški Konyi za zlato odličje s 63:61 premagale Francijo.

Na finalni tekmi so se med Slovenkami najbolje izkazale Ajša Sivka (20 točk, 12 skokov), Lea Bartelme (22 točk) in Zoja Štirn (15 točk), ki so skozi celotno tekmo Slovenijo vodile do zmage. Ajša Sivka je zasluženo osvojila naziv najboljše igralke turnirja, skupaj z Leo Bartelme pa sta se tudi uvrstili  v najboljšo peterko. Slovenska ekipa deklet do 18 let se je s Francijo v diviziji A nazadnje srečala leta 2016, ko so jih nasprotnice premagale z rezultatom 42:84. Po prejšnjem letu, ko si je slovenska reprezentanca povrnila mesto v diviziji A, je prvič v zgodovini osvojeno zlato izjemen dosežek.

"Res neverjetno, kaj nam je uspelo, igrali smo res dobro skozi celoten turnir, iz tekme v tekmo smo rasli in na najbolj pomembni tekmi pokazali neverjetno zrelost. Čestitke dekletom za vse kar so prikazale, nagrajene so za vsa leta odpovedovanj preko poletja in za ves čas, ki ga vlagajo v treninge. Zahvalil bi se tudi neverjetnemu štabu, ki je delal pozno v noč analize in taktiko, da smo bili lahko uspešni na igrišču," je bil po izjemnem uspehu vesel selektor zlate slovenske reprezentance Ernest Novak. Sprejem prvakinj bo potekal na pripravljalni tekmi moške članske reprezentance Slovenije proti Hrvaški, 8. avgusta, v Stožicah, so ob izjemnem uspehu sporočili iz KZS.

Tretje mesto na EP so osvojile Španke, ki so bile v tekmi za bron boljše od Srbije z 80:52.

EuroBasket U18, finale:

Slovenija : Francija 63:61 (50:49, 35:34, 23:14)

Mlade slovenske košarkarice so na letošnjem evropskem prvenstvu naravnost navdušile. Najprej so v skupinskem delu premagale Finsko (84:54), Nemčijo (59:54) in Češko (78:67), v boju za uvrstitev v četrtfinale pa so bile zanesljivo s 84:63 boljše od Izraela, zatem so v boju za polfinale visoko nadigrale še Madžarsko (76:60), v soboto pa so bile za razred boljše še od Srbije (89:65).

V mlajših selekcijah ženske reprezentance se je Slovenija v elitni diviziji do zdaj veselila enega odličja, leta 2017 je bila izbrana vrsta do 20 let druga na evropskem prvenstvu.