Nedelja, 7. 7. 2019, 22.29

EuroBasket 2019, zaključni boji

Španke spet na evropskem prestolu!

EuroBasket 2019 ženske maskota | Foto Vid Ponikvar

V finalu evropskega košarkarskega prvenstva za ženske so Španke s 86:66 porazile Francijo in se še četrrtič povzpele na prestol Stare celine. V tekmi za tretje mesto sta obračunali poraženki sobotnih polfinalnih tekem, Srbija in Velika Britanija, odličje pa so po zmagi z 81:55 osvojile Srbkinje. Slovenija je osvojila končno deseto mesto.

Finalno tekmo so tako kot finale eurobasketa v Pragi 2017 prepričljivo dobile Španke. Francozinje so v nedeljo v Beogradu premagale s 86:66. Ti dve reprezentanci sta se srečali tudi v finalu EP 2013 v Franciji, ki ga je prav tako dobila Španija s 70:69.

Igralke s Pirenejskega polotoka so imele na današnji finalni tekmi v beograjski Areni Štark vse niti igre v svojih rokah. Že po prvi četrtini so si priigrale lepo prednost devetih točk, na veliki odmor pa so se podale s +14 (50:36). Izbranke španskega selektorja Lucasa Mondela v drugi polovici tekme niso popustile niti za ped in so zanesljivo zmagale.

Pri Špankah je bila najbolj učinkovita Marta Xargay s 23, pri Francozinjah pa Sandrine Gruda z 18 točkami.

Španke so tako osvojile četrto zlato medaljo, tretjo na zadnjih štirih evropskih prvenstvih, Francija pa je niz porazov v finalih velikih teklmovanj podaljšala na štiri. Na Češkem 2017 in domačem prvenstvu 2013 jo je premagala Španija, 2015 na Madžarskem pa Srbija. Francija ima sicer že dve zlati medalji, prvo je osvojila 2001, drugo pa 2009.

V tekmi za 3. mesto je Srbija z 81:55 premagala Veliko Britanijo in po zlatu iz Budimpešte leta 2015 osvojila še svoje drugo evropsko odličje. V današnjem "malem finalu" so izbranke domače selektorice Marine Maljković povsem zasenčile Britanke, najbolj prepričljivo pa so zaigrale v tretji četrtini, ki so jo dobile z 21:6.

Pri gostiteljicah je blestela Sonja Petrović, ki je dosegla 14 točk in pobrala 13 žog pod obema obročema, pri Britankah pa je bila najbolj učinkovita Temi Fagbenle s 23 točkami.

Pred polfinaloma sta bili v Beogradu odigrani tekmi za uvrstitev v kvalifikacije za olimpijske igre 2020. Pomerile so se poraženke četrtfinalov. Belgija, ki je v kvalifikacijah za četrtfinale premagala Slovenijo, je bila boljša od Madžarske (72:56), Švedska pa je ugnala Rusijo (57:52).