7 let, 12 mesecev

Vincenzo Nibali

Ponedeljek, 6. 6. 2011, 7.55

Junak Vuelte prihaja k nam po skupno zmago

Šestindvajsetletni Vincenzo Nibali bo eden največjih zvezdnikov letošnje dirke po Sloveniji. Zmagovalec lanske dirke in drugi z dirke leta 2007 bo tudi tokrat največji favorit za zmago.

Nibali je z željo postati odličen kolesar že pri rosnih šestnajstih letih zapustil rodno Messino na Siciliji in se preselil v kolesarsko veliko bolj razvito Toskano. Še sedaj večji del leta preživi v hiši svojega bivšega športnega direktorja Carla Franceschija v Mastromarcu. Da bo odličen kolesar, je Nibali nakazal že leta 2002, ko je na svetovnem prvenstvu med mladinci osvojil 3. mesto v kronometru. Dve leti kasneje je prav tako osvojil 3. mesto v kronometru na svetovnem prvenstvu med mlajšimi člani. Svojo prvo profesionalno sezono je leta 2005 preživel v dresu ekipe Fassa Bortolo. Takrat so bili njegovi moštveni kolega tudi Fabian Cancellara, Juan Antonio Flecha, Alessandro Petacchi in Slovenec Andrej Hauptman.

Vuelto osvojil brez etapne zmage

Svojo prvo veliko zmago je dosegel že leta 2006, ko je slavil na enodnevni dirki Pro Toura GP Ouest France v Plouayu. Leto dni kasneje je že prvič nastopil na dirki po Italiji, ki jo je končal na 19. mestu. Sledil je nastop na dirki Po Sloveniji, ki jo je končal na 2. mestu. Zmagal je Tomaž Nose. V sezonah 2008 in 2009 ni nastopil na največji in na žalost edini slovenski etapni dirki. Je pa zato leta 2008 nastopil na Giru in Touru in ju končal na 11. in 20. mestu. Leta 2009 je nastopil le na Touru in ga končal na sijajnem 7. mestu.

V lanski sezoni, ki je bila njegova najboljša v dosedanji karieri, je slavil osem zmag. Dober je bil skozi celotno sezono. Januarja je slavil na dirki po San Luisu. Na dirki po Italiji je z zmago v 14. etapi vknjižil svojo prvo posamično etapno zmago na treh velikih etapnih dirkah. Tri dni je kolesaril v roza majici vodilnega na Giru in ga končal na 3. mestu. Sledila je dirka Po Sloveniji, na kateri si je skupno zmago priboril z zmago v kraljevski etapi s ciljem na Krvavcu. Sledila je nekoliko presenetljiva zmaga na dirki po Španiji, na kateri ni uspel slaviti etapne zmage. Rdečo majico vodilnega v skupnem seštevku je oblekel v cilju 14. etape in je do konca dirke ni več slekel.

"Deluje leno in nezainterisirano"

V letošnji sezoni, ko je imel povsem proste roke pri pripravi na Giro in podporo celotne ekipe na dirki, ni bil tako prepričljiv kot lani, a je vseeno Giro končal na 3. mestu. Vsekakor lahko pričakujemo, da bo ravno na dirki po Sloveniji uspel doseči svojo prvo letošnjo zmago. Ob njem bo tudi Slovenec Kristjan Koren, ki je o svojemu moštvenemu kolegu za Sportal povedal: "Vincenzo na dirko prihaja kot kapetan ekipe. Že na lanskem Giru se je izkazalo, da je sposoben slaviti na eni izmed tritedenskih dirk. To mu je uspelo še v istem letu, saj je osvojil Vuelto. Na letošnjem Giru je prav tako želel zmagati, a mu ni uspelo. Vseeno je še enkrat več potrdil, da je odličen kolesar. Starejši in izkušenejši Basso mu večkrat reče 'giovane', a hkrati poudarja in zelo ceni Nibalija, saj se dobro zaveda, da ima slednji pred seboj še kar nekaj let sijajne kariere. Prihaja s Sicilije, od koder je prinesel tudi nekaj tamkajšnjih navad. Deluje leno in nezainterisirano, na obroke prihaja zadnji, rad dolgo spi. A ko je na dirki potrebno izstisnit vse iz sebe, gre velikokrat tudi preko svojih sposobnosti. Kar nekajkrat sem debatiral z njim na pripravah in enostavo težko verjameš, kakšne neumnosti mu hodijo po glavi. Ko se za nekaj odloči, ne odstopa in zna biti zelo trmast oz. vztrajen. Je privrženec adrenalinskih športov in uživa v hitri vožnji s kolesom kot tudi z avtomobilom."