Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
17. 1. 2025,
6.37

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,20

Natisni članek

Natisni članek

bulimija motnje hranjenja Jan Tratnik

Petek, 17. 1. 2025, 6.37

1 mesec

Motnje hranjenja pogoste tudi v športu

Jan Tratnik odkrito o bulimiji: Takrat sem se znašel v začaranem krogu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,20
Jan Tratnik | Jan Tratnik brez zadržkov govori o svoji izkušnji z motnjo hranjenja v začetku svoje športne kariere. | Foto Guliverimage

Jan Tratnik brez zadržkov govori o svoji izkušnji z motnjo hranjenja v začetku svoje športne kariere.

Foto: Guliverimage

Slovenski kolesar Jan Tratnik, ki bo v novi sezoni združil moči s Primožem Rogličem v ekipi Red Bull - BORA - hansgrohe, je ponovno javno spregovoril o motnjah hranjenja, s katerimi se je soočal v zgodnjih letih svoje kolesarske kariere. Borba z bulimijo ga je skoraj privedla do tega, da bi se poslovil od vrhunskega športa.

Težave z motnjami hranjenja so se za Jana Tratnika začele v sezoni 2011, ko je iz slovenske kontinentalne zasedbe Zheroquadro Radenska prestopil v belgijsko kolesarsko ekipo svetovne serije Quickstep Cycling Team, današnjo ekipo Remca Evenepoela.

"Opravili smo nekaj testov, in ko smo videli moje vate na kilogram (proizvedena moč, deljena s kilogrami), je nekdo namignil, da bi bil lahko res zelo dober na vzponih, če bi izgubil še dva kilograma, zato sem jih poslušal," je Tratnik pripovedoval v intervjuju za CyclingWeekly. "A ker nisem imel veliko maščobe, je bilo to težo resnično zelo težko izgubiti. Tako se je začelo, ker nisem vedel, kaj naj naredim," se spominja Tratnik, ki je v tistem obdobju štel komaj 21 let.

"Da bi se znebil dveh kilogramov, sem svoje obroke zmanjšal skoraj na minimum, a je bilo to zelo težko, saj sem izgubljal tudi mišice," je povedal Tratnik. "Ves čas sem bil lačen, dobesedno sem stradal. Jedel sem samo dva obroka dnevno, pa še to le majhne porcije."

Tratnik leta 2011, v obdobju, ko se je ubadal z motnjami hranjenja. | Foto: Guliverimage Tratnik leta 2011, v obdobju, ko se je ubadal z motnjami hranjenja. Foto: Guliverimage

Raje bruhal, kot stradal

Tratnik je priznal, da ga je premalo zaužite hrane pripeljalo do občasnega prenajedanja, nakar se je v strahu, da bi se zredil, prisilil k bruhanju. "Nisem prenesel občutka prestradanosti, zato sem se raje najedel preveč. A ker me je bilo strah, da bi se zredil … Znašel sem se v začaranem krogu, iz katerega nisem znal pobegniti," je priznal Tratnik.

"Če mi kdo reče nekaj, za kar vem, da ni dobro zame, tega seveda ne bom storil"

Tudi v sobotnem intervjuju je za Sportal Tratnik leta 2019 brez zadržkov spregovoril o tej temi. "Takrat sem stoodstotno izvajal vse, kar so mi rekli, vendar nisem poslušal svojega telesa. Zdaj je drugače. Če mi kdo reče nekaj, za kar vem, da ni dobro zame, tega seveda ne bom storil. V preteklosti me je najbolj zdelala prehrana – zdravnik je zahteval, da svojo težo znižam na največ 60 kilogramov (na prvem pripravljalnem kampu sem imel 64 kilogramov in skoraj nič maščobe), kar sem skušal doseči ne glede na to, da sem se zato slabo počutil. Danes tega ne bi več storil. Če vem, da mi nekaj prija, bom to pojedel, na koncu je pomembno samo to, da si dober in dosegaš rezultate," je ugotavljal Tratnik, ki priznava, da pot iz začaranega kroga ni lahka, je pa pomembno tudi priznanje in da o zadevi spregovoriš.

"Res moraš verjeti, da je to možno premagati. Najboljše, kar lahko narediš, je, da o tem spregovoriš in poveš bližnjim, a nisi sam v tem. Dolgo sem bil preveč sramežljiv, da bi ljudem povedal."

motnje hranjenja anoreksija bulimija
Sportal Motnje hranjenja v športu: Tema, o kateri se nihče ne želi pogovarjati, a ker obstaja, se moramo

Projekt: Odprimo trenerjem oči

Da so motnje hranjenja v športu zelo pogosto prisotne, so v začetku leta ugotovili tudi na zaključni konferenci projekta Eating Disorders in Sport: Opening Coaches' Eyes, ki so jo izvedli na Fakulteti za šport v Ljubljani. "Vemo, da so motnje hranjenja povsod okoli nas. V naših telovadnicah, na stadionih, v dvoranah, tudi tam, kjer mislite, da jih ni. V športu je to del našega življenja," je v svojem zaključnem nagovoru izpostavila vodja projekta dr. Saša Cecić Erpič, ki je nedavno v pogovoru za Sportal povzela glavne poudarke projekta. 

"Namen projekta je opozoriti, da se morajo trenerji ob delu s športniki vprašati, ali je to, kar njihovi športniki počnejo, posvečenost športu, ki vodi v dober rezultat in dobro telesno ter duševno zdravje, ali pa je šlo njihovo prizadevanje čez mejo in gre za obsesivnost, ki vodi v različne težave, tudi motnje hranjenja," pojasnjuje sogovornica.

Pravi, da je o motnjah hranjenja treba govoriti, ker imajo te daljnosežne in resne posledice za celo življenje. "Gre za resno motnjo, ki je zelo pogosta, pri čemer se dogaja, da tudi trenerji pogosto gledajo vstran in si zatiskajo oči, po drugi strani pa je tudi veliko trenerjev, ki se sicer zavedajo resnosti stanja in vedo, da bi jih to moralo skrbeti, ne znajo pa k temu pristopiti, niti ne znajo prepoznati znakov, tudi če jih, pa ne vejo, kaj narediti."

V sklopu projekta Eating Disorders in Sport: Opening Coaches' Eyes so pripravili seznam simptomov, na katere morajo biti športniki, starši in trenerji pozorni, in priporočila, kako pristopiti do težave in kam se obrniti po pomoč.

Ne spreglejte