Petek, 8. 4. 2022, 15.11

2 leti

SP v hokeju za ženske, divizija I, skupina B, Katovice (8.−14. april), 1. dan

Slovenke za uvod v SP do zgodovinske zmage

risinje, slovenska ženska hokejska reprezentanca, Slovenija - Velika Britanija | Slovenke so za uvod v svetovno prvenstvo tretjega razreda s 3:1 presenetile najvišje rangirano reprezentanco Italijo. | Foto Žiga Zupan/Sportida

Slovenke so za uvod v svetovno prvenstvo tretjega razreda s 3:1 presenetile najvišje rangirano reprezentanco Italijo.

Slovenska ženska hokejska reprezentanca je svetovno prvenstvo tretjega razreda (divizija I, skupina B) v Katovicah odprla z zmago s 3:1 nad najvišje rangirano reprezentanco prvenstva Italijo. V slovenskih vratih je blestela 21-letna Pia Dukarič (54 obramb), za vse tri gole pa je poskrbela naveza iz prvega napada Sara Confidenti - Pia Pren. To je prva zmaga v tej diviziji ženskega svetovnega hokeja in prva proti Italijankam.

Slovenska reprezentanca je leta 2019 drugič v zgodovini napredovala na svetovno prvenstvo tretjega razreda. Po dveh odpovedih zaradi covida-19 ga v teh dneh gostijo Katovice. Ob gostiteljicah Poljakinjah sodelujejo še reprezentance SlovenijeItalije, KazahstanaKitajske in Južne Koreje

Reprezentance na svetovni lestvici zasedajo mesta med 16. in 22., najnižje na lestvici je prav slovenska. Skoraj nobena varovanka slovenskega selektorja Acija Ferjaniča še ni igrala na prvenstvih te ravni, tako da je pred njimi zahteven izziv. A začele so ga izjemno, s presenetljivo zmago proti najvišje rangirani zasedbi na prvenstvu, Italiji.

Slovenke so srečanje odprle s hitrima zadetkoma. Že v drugi minuti je mrežo zahodnih sosed po podaji Pie Pren zatresla Sara Confidenti, Prenova pa je v 5. minuti izkoristila podajo Confidentijeve in zvišala na 2:0. Italijanke so v drugi tretjini povsem prevladovale (razmerje v strelih 33:3), v 35. minuti jim je le uspelo premagati odlično slovensko vratarko Pio Dukarič in znižati na 2:1.

Pia Dukarič je zaustavila kar 54 strelov in Slovenkam izdatno pomagala do zmage nad Italijo. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Pia Dukarič je zaustavila kar 54 strelov in Slovenkam izdatno pomagala do zmage nad Italijo. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida V zadnjem delu igre je imela Italija trikrat številčno prednost, a je slovenska obramba ostala čvrsta, so pa nato Ferjančičeve varovanke zadele še tretjič, v 53. minuti je bila po novi podaji Prenove še drugič natančna Confidentijeva, ki je postavila končnih 3:1. Dukaričeva, ki brani za ameriško univerzo Yale, je zbrala kar 54 obramb, Slovenke pa so na italijanska vrata sprožile 16 strelov.

Na drugi tekmi so Kitajke s 5:0 premagale Južno Korejo, Poljakinje pa s 3:1 med Kazahstan.

Slovenke bodo naslednji dvoboj odigrale v soboto ob 20. uri, tekmice bodo Poljakinje.

V višji rang tekmovanja bo napredovala zmagovalna ekipa, zadnjeuvrščena pa bo izpadla v nižji razred.

SP v hokeju, divizija I, skupina B, Katovice (8.−14. april)

Petek, 8. april
Slovenija : Italija 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
1:0 S. Confidenti (Pren, 2.), 2:0 Pren (S. Confidenti, 5.), 2:1 Mattivi (35.), 3:1 S. Confidenti (Pren, 53.)

Postava Slovenije: Dukarič P., Dovžan, Lončar, Porekar, Confidenti, Pren, Blazinšek, Svetina, Glavič, Pršina, Nylaander, Dukarič E., Biščak, Bizjak, Breznik, Pazlar, Pezdir, Friš Lorber; Selektor: Franc “Aci” Ferjanič

Kitajska : Južna Koreja 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Slovenska reprezentanca za SP divizije I, skupine B, Katovice

Vratarki: Pia    Dukarič    (Yale University, ZDA), Nuša    Dovžan  (HK Triglav Kranj)
Branilke: Katja    Biščak    (HK SŽ Olimpija), Maja    Bizjak    (HK SŽ Olimpija), Deja    Glavič    (HK Triglav Kranj), Nina    Lončar    (HK SŽ Olimpija), Nuša    Porekar   (DEC Devils Graz, Aut), Tamara    Svetina   (HK Triglav Kranj)
Napadalke: Julija    Blazinšek    (Södertälje SK, Šve), Tamara    Breznik    (HK SŽ Olimpija), Sara    Confidenti  (KMH Budapest; Mad), Eva    Dukarič   (HK SŽ Olimpija), Tineja Friš Lorber (HDK Maribor / DEC Devils Graz/Aut), Arwen    Nylaander (HDK Maribor), Urša Pazlar (HK SŽ Olimpija), Gaja    Pezdir  (Södertälje SK, Šve),  Pia    Pren (Södertälje SK, Šve), Ana    Pršina (EC Devils Graz, Aut)

Glavni tremer: Franc "Aci" Ferjanič
Trener: Boštjan Kos
Trener vratark: Aleš Sila
Fizioterapevtka: Katja Slemnik
Tehnični vodja: Bojan Čampa
Vodja reprezentance: Barbara Kavčič
Tiskovni predstavnik: Rok Srakar