Cala Gonone, mladinsko SP v šahu

Zala Urh na mladinskem SP le za las zgrešila bronasto medaljo

Zala Urh, šah | Zala Urh je na mladinskem SP le za las zgrešila bron. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Zala Urh je na mladinskem SP le za las zgrešila bron.

Slovenska šahistka Zala Urh je na svetovnem prvenstvu do 20 let, ki je od 12. oktobra potekalo v kraju Cala Gonone na Sardiniji, za las zgrešila bron, osvojila je četrto mesto. Bila je 13. nosilka tekmovanja v konkurenci šahistk in je osvojila osem točk v 11. krogih turnirja. Naslov je osvojila Govhar Bejdulajeva iz Azerbajdžana z 8,5 točke

Srebrna je bila Asel Serikbaj iz Kazahstana s prav tako 8,5 točke. Bron je pripadel drugi Kazahstanki Meruert Kamalidenovi, ki je imela osem točk tako kot Zala Urh, vendar je bila boljša od Slovenke po dodatnem kriteriju.

Zala Urh je v zadnjem krogu z belimi figurami premagala Azerbajdžanko Laman Hajijevo. To je bila njena šesta zmaga na turnirju, ob štirih remijih pa je doživela en sam poraz. V tretjem krogu jo je ugnala le druga nosilka turnirja Meruert Kamalidenova, ki je imela prednost začetne poteze.

Nastopilo je 186 šahistk in šahistov iz 58 držav. Nik Javornik, drugi slovenski predstavnik, je v odprti konkurenci, kjer je z osmimi točkami zmagal Azerbajdžanec Abdula Gadimbajli, zasedel 104. mesto s štirimi točkami.

Med 120 udeleženci v odprti konkurenci je bil prvi favorit Andrej Jesipenko iz Rusije, ki je imel daleč najvišji rating na turnirju, a je s 7,5 točke končal na šestem mestu. Na 21. mestu med nosilci je bila Kitajka Jiner Zhu, ki je imela med šahistkami najvišji rating, vendar je nastopila v konkurenci šahistov. Osvojila je 20. mesto s sedmimi točkami.