Plavanje, EP

V Glasgowu trije slovenski rekordi in finale ženske štafete

2

Tjaša Vozel | Foto Vid Ponikvar

Predtekmovanje na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih v Glasgowu je danes minilo v znamenju rekordov slovenskih plavalk. Najprej je za rekord, 11. mesto in polfinale na 100 m prsno poskrbela Tjaša Vozel, ob koncu dneva pa se je v finale z rekordom zavihtela še ženska štafeta 4 x 50 m prosto, kjer je Neža Klančar dosegla rekord v prvi predaji.

Dekleta so se očitno odločila, da se selektorju Gorazdu Podržavniku z rekordi oddolžijo za prijetno presenečenje oziroma skromna darila, ki jim jih je v Glasgowu ta izročil na miklavžev večer.

Tjaša Vozel je šla v tekmo sproščeno

Jutro je odprla Vozlova na 100 m prsno in lasten rekord, dosežen pred petimi leti v Dohi, popravila za 44 stotink sekunde ter se kot 11. uvrstila v polfinale.

"Že med razplavanjem sem dobro čutila zavesljaj. Nato sem šla v tekmo sproščeno in uspelo mi je. Potihoma sem si želela izid pod 1:06, zato sem zelo zadovoljna. Zdaj upam le, da mi je ostalo še kaj moči, da popoldan ta dosežek še nadgradim," je po tekmi povedala Vozlova, ki ocenjuje, da ji manjka še malce osnovne hitrosti, pa čeprav je bila tokrat na obratu na polovici desetinko sekunde hitrejša kot na sredini tekmi na 50 m prsno.

"Res sem začela zelo hitro. Finale je naslednji izziv, moj prvi cilj pa ostaja, da bi še izboljšala današnji jutranji dosežek. Je pa vse skupaj res lep obet za mojo glavno tekmo v nedeljo na 200 m prsno," je še povedala trboveljska olimpijka, ki že leta živi in trenira v Kranju.

Prav ob koncu pa so nastopile še slovenske "kravlistke" Neža Klančar, Katja Fain, Janja Šegel in Tjaša Pintar. V skupini s Švedsko, Veliko Britanijo, Nemčijo, Italijo, Turčijo, Poljsko in Irsko je bilo jasno, da bo že v prvi skupini preboj med najboljše zahteven, saj bi strokovnjaki na stavnicah vsaj pet ekip uvrstili višje.

Tjaša Pintar | Foto: Vid Ponikvar Tjaša Pintar Foto: Vid Ponikvar

Pintarjeva se ni predala

Klančarjeva je štafeto začela s slovenskim rekordom 24,62, kar je 12 stotink hitreje od njenega letos doseženega časa v Zagrebu, Fainova in Šeglova sta držali visok ritem, a vse je kazalo, da je peto mesto realnost Slovenije. V ospredju so bile Britanke in Poljakinje, za tretje mesto pa sta se ob zadnji predaji s sedmimi desetinkami sekunde naskoka pred Slovenijo borili Italija in Nemčija.

Pintarjeva pa se ni predala in z drugim izidom zadnje izmene je ob dotiku z 1:39,05 prehitela Italijo za dve stotinki sekunde in Sloveniji zagotovila osmo mesto in finale. S šestim slovenskim rekordom v Glasgowu se je približala tudi Nemkam. Iz druge skupine so se v finale prebile Nizozemke, Danke, Rusinje in Francozinje, Avstrija na petem mestu pa je bila prešibka v zadnji predaji.

"Ta nastop je bil tudi zame presenečenje. Že zjutraj sem dosegla državni rekord, potem pa smo se uvrstile še v finale. Kaj hočemo še lepšega? Res smo vse zelo vesele," je bila po nastopu nasmejana Klančarjeva, vesela tudi, ker so dekleta v individualnem športu dosegle skupinski uspeh.

John Stevens ostal obstal brez komentarja

Manj zadovoljen je bazen zapustil Peter John Stevens, ki si je na 100 m prsno želel finale, ostal pa tudi brez polfinala. Že začetek 27,19 je bil prepočasen za njegov sprinterski slog plavanja, z 59,19 pa je na 23. mestu za polfinalom zaostal pol sekunde.

"Nimam komentarja. Bilo je težko. Počutil sem se samozavestno, a občutek v vodi ni bil pravi," je dejal športnik, ki je na lanskem evropskem prvenstvu istem bazenu Sloveniji priboril 100. kolajno na največjih plavalnih tekmovanjih.