Četrtek, 16. 5. 2019, 16.08
5 let, 7 mesecev
Preiskava v aferi Seefeld vse širša
V preiskavo afere Seefeld vključena tudi slovenska policija
"Slovenska policija sodeluje s tujimi varnostnimi organi, ki ta primer preiskujejo," so danes potrdili na Generalni policijski upravi v zvezi z dopinško afero, ki je izbruhnila februarja med svetovnem prvenstvom v avstrijskem Seefeldu, v sredo pa sta se v zvezi s tem med osumljenimi pojavila tudi prva slovenska športnika.
"Na vprašanja, ki se nanašajo na konkretne ali določljive fizične osebe, vam zaradi varstva osebnih podatkov ne moremo dati odgovorov," so še sporočili s policije in dodali, da je zadeva še v fazi preiskave, zato več informacij ne morejo posredovati.
Marca slovenska policija še ni sodelovala
Preiskava v aferi Seefeld je torej vse širša, saj so na slovenski policiji še v drugi polovici marca trdili, da tuji varnostni organi do takrat še niso zaprosili za sodelovanje, pa čeprav je nemško državno tožilstvo kot eno od držav, ki je del dopinškega delovanja erfurtskega zdravnika Marka S., omenjalo tudi Slovenijo.
Med osumljenci tudi Koren in Božič
Afera se je znašla v središču zanimanja na južni strani Alp v sredo, ko je Mednarodna kolesarska zveza sporočila, da je od avstrijskih oblasti dobila obvestilo o domnevnem jemanju prepovedanih poživil, zato je suspendirala Slovenca Kristijana Korena in Boruta Božiča, Italijana Alessandra Petacchija in Hrvata Kristijana Đuraseka.
Koren, Božič in Petacchi naj bi uporabljali prepovedane metode v obdobju od 2012 do 2013, Đurasek pa leta 2017, so sporočili iz zveze.
Koren je sicer član ekipe Bahrain-Merida in je bil del moštva na dirki po Italiji, Božič se je po lanski sezoni upokojil in je športni direktor omenjene ekipe. Đurasek je te dni dirkal v Kaliforniji in je član ekipe UAE Emirates.
Petacchi se je upokojil leta 2015, med vsemi pa je najbolj zveneče ime, saj je zmagal na več kot 150 dirkah.
Operacija Aderlass
Uci je ob objavi domnevnih dopinških kršiteljev zapisal še, da sodeluje s športnimi in državnimi organi v operaciji Aderlass, predvsem pa s Svetovno protidopinško agencijo in avstrijskimi pravnimi oblastmi. Tako Uci kot Kolesarska protidopinška fundacija (CADF) primera do konca preiskave prav tako ne bosta podrobneje komentirala.
Tožilstvo v Münchnu, ki vodi primer proti omenjenemu zdravniku, je takrat še razkrilo, da so krvni doping izvajali v Nemčiji, Avstriji, Italiji, na Švedskem, Hrvaškem, Finskem, v Estoniji, Sloveniji, Južni Koreji in ameriški zvezni državi Havaji.
1