Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 12. 2012,
20.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Franček Gorazd Tiršek

Četrtek, 6. 12. 2012, 20.22

8 let, 7 mesecev

Športnika leta sta Majcen Ljubičeva in Tiršek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Najboljša slovenska športnika letošnjega leta med invalidi sta atletinja Tatjana Majcen Ljubič in strelec Franček Gorazd Tiršek.

Nagradi sta prejela na tradicionalni prireditvi Zveze za šport invalidov Slovenije-Paraolimpijskega komiteja v Ljubljani, na kateri so se s priznanji spomnili še na številne druge uspešne športnike invalide.Ekipni nagradi za leto 2012 sta šli v roke moški košarkarski reprezentanci gluhih in ženski kegljaški ekipi slepih in slabovidnih. Košarkarji Miha Jakofčič, Klemen Javornik, Saša Lukić, Matic Makuc, Šime Mrša, Jan Orešnik, Peter Rankovič, Domen Starc, Damjan Šebjan, Robert Vlah, Miha Zupan in Luka Žabot so pod vodstvom trenerja Izidorja Križana na EP v Turčiji letos osvojili zlato medaljo, kegljačice Marija Fras, Danica Padežnik in Karmen Vogrič pa tretje mesto na domačem EP v Celju.

Tiršek je nagrado prejel za dosežen svetovni rekord z zračno puško in srebrno medaljo na paraolimpijskih igrah v Londonu, Majcen Ljubičeva pa za dve bronasti medalji na EP na Nizozemskem ter za 6. in 7. mesto na paraolimpijskih igrah.

"Ta nagrada mi veliko pomeni. Letos je bilo paraolimpijsko leto, vsi smo se zelo trudili in nastopali maksimalno. V takšni konkurenci dobiti priznanje za športnika invalida je velik dosežek. To leto je bilo res sanjsko. Najprej sem dosegel absolutni svetovni rekord tako med invalidi kot neinvalidi, nato sem medaljo v Londonu osvojil z drugo puško, ta zgodba je že obšla ves svet in se ji vsi strelski strokovnjaki samo čudijo, nato sem bil nosilec zastave na zaključni slovesnosti iger. Zdaj pa še tole priznanje. Sem brez besed, a vsekakor ostajajo še skrite želje in delal bom za to, da jih uresničim," je dejal dobitnik priznanja Nani, kot ga kličejo v strelskih in športnih krogih.

"Nagrado mi je prinesel Miklavž, čeprav vanj ne verjamem ... Nisem je pričakovala, bila sem povsem iz sebe. Super, skušala sem se potruditi na OI, dala sem vse od sebe. Rekla sem tudi, da bom nehala tekmovati, a po dolgem razmisleku in razpravi z ljudmi, ki mi veliko pomenijo, vidim, da se to ne splača, še posebej po takšnem priznanju, kot sem ga dobila danes. Marsičemu se moraš odreči, v tem je toliko dela in odrekanja, medalje in priznanja pa so nagrada za ta trud," pa je bila presenečena dobitnica nagrade Majcen Ljubičeva; obenem je poudarila, da bo nadaljevala športno pot. Potem ko je po Londonu še razmišljala o slovesu, si je zdaj za cilj že zadala Rio 2016.

Poleg priznanj za najboljše v iztekajočem se letu je ZŠIS-POK podelila še številne nagrade za tekmovalce, ki so se izkazali z mednarodnimi dosežki. Bronaste znake so tako prejeli gluhi košarkarji, pa Majcen Ljubičeva, atlet Jože Flere za medalji na EP na Nizozemskem, slepi in slabovidni kegljači Marija Fras, Danica Padežnik, Karmen Vogrič, Jakob Vodušek, Marjan Žalar, Tomaž Furlan za dosežke na EP v Celju, tekmovalci v showdownu Tanja Oranič, Aleksander Sabo, Miha Susman, Peter Zidar, Sanja Kos za medaljo na EP v Italiji ter teniški igralec Marino Kegl za medalji na EP za gluhe v mladinski konkurenci. Srebrni znak je dobil strelec Franc Pinter za drugo mesto na tekmi svetovnega pokala v Turčiji, zlati znak pa Tiršek za paraolimpijsko medaljo. Nagrade so dobili tudi trenerji uspešnih športnikov.

Podelili so tudi priznanja za dosežene svetovne rekorde, z njimi so se letos izkazali strelca Damjan Pavlin in Tiršek ter plavalca Darko Đurić in Aleš Sečnik. Nagrado za perspektivno mlado športnico so podelili smučarki Anji Drev, tisto za dolgoletno delo v športu invalidov pa odbojkarskemu delavcu Petru Ozmecu.

Kot je poudaril predsednik ZŠIS-POK Emil Muri, je bilo leto 2012 zelo uspešno, a hkrati ob jubileju - 50. obletnici organiziranega športa invalidov v Sloveniji, ki jo praznujejo letos - že gledajo tudi v prihodnost.

Na podelitvi je športnikom čestital tudi minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk, ki je v nagovoru izpostavil pomen ukvarjanja s športom ter veliko vrednost dosežkov športnikov invalidov, poudaril pa je tudi, da si bodo na državni ravni prizadevali za čim prejšnjo izgradnjo nacionalnega športnega centra za športnike invalide. Ta center, ki si ga športniki invalidi želijo že dolga leta, vendar se njegova realizacija vselej oddaljuje, je bil rdeča nit tudi v nagovoru pokrovitelj večera, direktorja univerzitetnega rehabilitacijskega centra Soča Roberta Cuglja, ki je poudaril, da invalidi po končani osnovni rehabilitaciji za športno udejstvovanje nujno potrebujejo takšen objekt.

"Medalj je bilo po statistki manj, bilo pa je veliko odličnih uvrstitev v finale. Šport gre naprej, treba bo več vlagati, ker je konkurenca neusmiljena. A niso bile samo paraolimpijske igre. Letos smo bili tudi prireditelji dveh EP, v košarki na vozičkih in kegljanju za slepe in slabovidne, ter tradicionalnega turnirja v namiznem tenisu v Laškem, ki je tudi velika prireditev športnikov invalidov. Ob tem smo preživeli Abrahama, kar je dodaten razlog za zadovoljstvo. Potrebujemo pa center za športnike invalide, ki bi nas izenačil s svetom, ter seveda tudi za to, da bi šport invalidov postal šport državljanov in državljank, ki bi se ga obravnavalo enako kot druge športe," je črto pod leto 2012 potegnil predsednik ZŠIS-POK Muri.

Ne spreglejte