Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 10. 2011,
12.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

ragbi

Sreda, 19. 10. 2011, 12.25

8 let, 7 mesecev

Ragbi: veliki fantje, ki ne čutijo bolečin (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ragbi je šport z bogato tradicijo in medtem ko je v svetu zelo priznan, v Sloveniji ne uživa takšnega slovesa. Vendar pa smo po številu igralcev tudi pri tem športu fenomen.

Zametki ragbija in drugih iger z žogo naj bi segli vse v deseto stoletje, ko so meščani brcali in metali prašičji mehur po ulicah in trgih. V Veliki Britaniji obstaja legenda, da je leta 1823 William Webb Ellis na svoji šoli med igro prijel žogo in nato stekel z njo proti golu, s tem pa prekršil lokalna pravila. Znano pa je, da se je konec oktobra 1863 zbralo 11 predstavnikov različnih šol, ki so sprejeli pravila, da se z žogo v rokah ne sme teči, prav tako pa so prepovedani naleti. Takrat naj bi prišlo do ločitve nogometa in ragbija. Tako so se v 19. stoletju začela oblikovati ragbi pravila, ki so skozi leta dobivala končno obliko, prav tako pa so se razvijale tudi različne izpeljave tega športa.

Na področje Slovenije je ragbi prišel šele v 20. stoletju. ''V Sloveniji sta francoski ekipi, napol vojaški, odigrali predstavitveno tekmo v 30. letih 20. stoletja, se pravi, že pred drugo svetovno vojno. Nato je vse malo zamrlo. So pa ragbi prinesli v Slovenijo študentje iz Splita, ki so prišli sem študirat. Prvi klub je bil ustanovljen leta 1962, leto pozneje se je priključil jugoslovanskemu prvenstvu in od tedaj se ragbi igra konstantno tudi v Sloveniji,'' nam je začetke tega športa v Sloveniji pojasnil Miha Mahkota.

Gre za osvajanje prostora

Trener ragbi kluba Ljubljana nam je tudi demantiral stereotip, ki se je razvil v Sloveniji, da je ragbi grob šport, s številnimi poškodbami, do slednjih namreč pride predvsem zaradi slabe telesne pripravljenosti, statistika pa je pokazala, da je poškodb celo manj oziroma približno enako kot pri nogometu, košarki, rokometu in tako naprej … Nekdanji igralec nam je na splošno opisal ta šport z naslednjimi besedami: ''Ragbi je kontakten šport, cilj igre je doseganje točk s polaganje žoge v nasprotnikov prostor za zadetek. Se pravi, pri tem gre za osvajanje prostora. Pri tem lahko igralci brcajo žogo le naprej, podajajo pa nazaj. Pri tem ovirajo nasprotnika, ki ima žogo, na način, ki je pri ragbiju najbolj prepoznaven, se pravi, da ga podirajo na tla.''

Dolžina prvenstva zaradi specifike športa

Po svetu je ragbi izjemno popularen šport, v tem času pa poteka tudi svetovno prvenstvo, ki traja skorajda mesec in pol. Na Novi Zelandiji, ki je prireditelj letošnjega prvenstva, je ragbi šport številka ena, izjemno popularen pa je tudi v Južni Afriki, Avstraliji, na Japonskem, v Franciji, Italiji in Argentini. Več nam je o svetovnem prvenstvu, ki traja več kot mesec dni, dejal Mahkota: ''Toliko časa traja zaradi specifike športa, saj zaradi kontakta potrebujejo igralci več časa za premor med tekmami. Prvenstvo traja skoraj mesec in pol. Gre za zahtevno tekmovanje, pravzaprav je vsako tekmovanje zahtevno in tudi ragbi ni izjema. Gre za enega od največjih športnih dogodkov na svetu, ki gre v Sloveniji žal kar nekoliko mimo. Po nekaterih pokazateljih gre za tretji največji dogodek, takoj za olimpijskimi igrami in svetovnim nogometnim prvenstvom.''

V Sloveniji trije klubi prihajajo iz Ljubljane, nato pa se praktično konča. En klub je namreč še v Mariboru, prav tako je tudi v Ljutomeru, vendar pa tam igrajo eno od različic, ki se imenuje touch rugby.

O tekmovanju v Sloveniji, različicah ragbija, poškodbah, svetovnem prvenstvu in marsičem drugem si lahko več ogledate v obeh videopogovorih …

Ne spreglejte