SP v plavanju

Stevens z osebnim rekordom v finale paradne discipline

Peter John Stevens | Peter John Stevens | Foto Guliverimage

Peter John Stevens

Plavalec Peter John Stevens si je na svetovnem prvenstvu v Fukuoki priboril finale na 50 metrov prsno. V polfinalu je z novim osebnim rekordom 27,06 zasedel sedmo mesto. Gre za prvi finale slovenskih plavalcev na SP po letu 2015, ko je bil nazadnje finalist Ravenčan Damir Dugonjić. Janja Šegel je na 200 metrov prosto zasedla 16. mesto.

Qin Haiyang
Sportal Kitajcem v Fukuoki dve zlati plavalni medalji

Finale Petra Johna Stevensa je malo presenečenje, saj je pred odhodom na svetovno prvenstvo potarnal, da šele dobre tri mesece vadi z novim trenerjem v Trstu in se na novo delo še privaja, zato ni stoodstotno pripravljen. Kljub temu je v Fukuoki izboljšal osebni rekord iz Glasgowa 2018, kjer si je 28-letni študent univerze Tennessee na evropskem prvenstvu takrat priplaval stoto jubilejno kolajno z velikih tekmovanj.

"Super je bilo. Vse sem dosegel, kar sem si želel. Bolje ne bi mogel načrtovati. V finalu bom napadal stopničke. Po sedmih letih imamo spet slovenski finale," je bil po polfinalu razpoložen Stevens. Spet je bil najhitrejši Kitajec Haiyang Qin, ki je s 26,20 potrdil dobro formo, plavalna javnost pa v sredo pričakuje tudi napad na svetovni rekord Britanca Adama Peatyja. Drugi je bil svetovni podprvak Nicolo Martinenghi iz Italije, tretji Jiajun Sun iz Kitajske.

Janja Šegel | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Janja Šegel Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida V polfinalu je nastopila tudi Janja Šegel in na 200 metrov prosto zasedla 16. mesto. Izid 1:58,18 je manj od pričakovanj, saj je bila desetinko sekunde hitrejša že v kvalifikacijah. "Z rezultatom nisem najbolj zadovoljna, vesela pa sem, da sem plavala v polfinalu. Popoldan sem šla na start sicer precej bolj sproščena kot zjutraj, a mi je nekako zmanjkalo moči, kar se je seveda poznalo tudi na izidu. Vseeno pa sem res vesela uvrstitve v popoldanski del," je po tekmi povedala plavalka, ki jo na SP čakata še nastopa na 100 metrov prosto in 200 metrov hrbtno.

Najhitrejša je bila avstralska olimpijska prvakinja Ariarne Titmus z 1:54,64 pred kanadsko izzivalko 16-letno Summer McIntosh, ki je zaostala vsega vsega tri stotinke sekunde, dosežek pod 1:55 si je priplavala tudi Avstralka Mollie O'Callaghen. Za finale je bil potreben izid 1:56,49, kar je dve desetinki sekunde boljše od osebnega rekorda 22-letne slovenske reprezentantke, ki je na sredozemskih igrah lani v Oranu zabeležila izid 1:56,68. Korošica je prav tako ostala brez želene olimpijske norme za nastop na igrah prihodnje leto v Parizu.

Katja Fain  | Foto: Nebojša Tejić/STA Katja Fain Foto: Nebojša Tejić/STA V isti disciplini je Katja Fain tekmovanje z 2:01,31 na 35. mestu končala že po kvalifikacijah. "Tu sva, kjer sva in nisva ravno 'pristašici' iskanja izgovorov. Včasih je treba narediti korak nazaj, da lahko stopiš dva koraka naprej, in točno to počneva. Ob poplavi vseh prvenstev, ki so na sporedu po covidu, je bila to samo ena od tekem. Prihodnje leto je nova in leta 2025 še ena. Glavni cilj pa je vsekakor Pariz 2024, s stopničko pred tem, decembra, ko bo evropsko prvenstvo v malih bazenih," pa je o nastopu Katje Fain in 35. mestu na SP povedala njena trenerka Metka Sparavec Malenko, ki je že pred tem napovedala, da presežkov na Japonskem ne bo.

Ledeckyjeva osvojila že 20. zlato kolajno na SP

Katie Ledecky | Foto: Reuters Katie Ledecky Foto: Reuters Američanka Katie Ledecky je zmagala na 1.500 metrov prosto in osvojila svojo jubilejno 20. kolajno na tovrstnih tekmovanjih. Na najdaljši bazenski razdalji pa si je z dosežkom 15:26,27 priborila že rekordni peti zaporedni naslov. Srebro je osvojila Italijanka Simona Quadarella s 15:43,31, bron pa Kitajka Li Bingjie s 15:45,71. "Zelo sem vesela. Res je, da zelo boli, a presrečna sem nad razpletom," je po tekmi povedala plavalka, ki bi lahko imela v tej disciplini tudi šest naslovov, a je morala leta 2019 nastop zaradi bolezni odpovedati in takrat se je veselila Quadarella.

In kako je plavalka, ki se bo na 800 metrov borila že za šesti naslov, razlaga vse svoje uspehe? "Skrivnost je trdo delo in dobra ekipa trenerjev in sotekmovalcev, ki stojijo za mano. Vsi ti me vsak dan spodbujajo, da delam in delam." Za Američanko je bila to druga kolajna v Fukuoki, saj je bila srebrna že na 400 metrov prosto.

Nov naslov si je priborila tudi Litovka Ruta Meilutyte na 100 metrov prsno. Na polovici proge je vse kazalo, da napada svetovni rekord Američanke Lilly King, a ji je na drugih 50 metrih zmanjkalo moči. Največje presenečenje tretjega dne pa se je zgodilo v finalu na 200 metrov prosto, kjer je 18-letni Romun David Popovici na polovici proge plaval v času novega svetovnega rekorda, bil prepričljivo v vodstvu po 150 metrih, na koncu pa ostal celo brez odličja. Zmagal je Britanec Matthew Richards.