Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 11. 2015,
20.47

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

kickboxing mali junaki

Petek, 6. 11. 2015, 20.47

7 let, 1 mesec

Kickboxing ponuja vse, kar ponujajo drugi borilni športi, in še več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kickboxing je borilni šport. Borilni. Je veščina, a predvsem šport za ring. Ni za vsakogar, nikakor pa ne gre za nasilje. Gre za obvladovanje nasilja.

"Kickboxing je trenutno v trendu, je eden najbolj vročih športov," pravi Tomaž Kumer, trener ljubljanskega kickboxing kluba Modri kot. Po njegovem mnenju je primeren tudi za otroke, saj se tam, tako kot pri drugih borilnih športih, ti naučijo discipline, spoštovanja, ob tem pa pilijo motorične sposobnosti, pridobivajo moč in usvajajo tehniko boja, ki po mnenju našega sogovornika "škoditi ne more nikomur".

Otrok se ne sili v dvoboje V primerjavi z drugimi, pri nas morda veliko bolj uveljavljenimi borilnimi športi azijskega izvora, je kickboxing, ki je nastal na Japonskem v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, moderen, s tradicijo neobremenjen šport, ki pa je vendarle usmerjen pretežno v športne borbe.

"Otrok se seveda ne sili v dvoboje. Prvotno gre tudi pri tem športu za spoznavanje gibalne sheme, je pa morda za takšne primernejši kakšen drug borilni šport. Recimo judo. Ta je veliko lepši, imajo kimone in se grabijo, zato je bolj primeren za tiste, ki ne prenesejo udarcev," pravi Kumer.

Kickboxing je skovanka iz angleških besed za brco (kick) in boks (boxing) in ime pove vse. Gre za veščino, kjer se ob boksu uporablja tudi udarce z nogami. "Azija je dala nožne tehnike, ki pa jih niti ni veliko. Uporabljamo bolj ali manj samo štiri nožne udarce," še pojasnjuje Kumer in dodaja, da kljub na videz surovi naravi tega borilnega športa ne gre za nasilje.

"Joj, to je nasilje, boš čisto polomljen" "Pri omembi kickboxinga marsikdo reče: 'Joj, to je nasilje, boš čisto polomljen' in podobno. A to je daleč od resnice. Če hočete videti grob šport, poglejte košarko ali rokomet. Tam sicer ni namen poškodovati nasprotnika, ampak se v treh sekundah, ko ima nekdo žogo, drugi pa planejo po njem, zgodi marsikaj. Tukaj imamo zaščito in znanje, zato tudi ni nobenih težav s poškodbami," pravi.

Več disciplin, pri vseh pa je bistveno tehnično znanje V kickboxingu se uporabljajo rokavice in v nekaterih disciplinah (te so point fight, light contact, kick light, full contact, low kick, K1 rules in musical forms) ščitniki za noge. "V polkontaktu, ki se imenuje point figting, je bistveno tehnično znanje. Točke se osvaja praktično brez dotika. Lahki kontakt je vmesna disciplina, ko se že boriš v ringu, ni pa nokavtov. Potem so običajne discipline v ringu, kjer se dogajajo tudi nokavti. Uporabljajo se udarci z nogo pod pasom, v noge, nad pasom, uporabljajo se kolena …"

Otrok mora razumeti, da gre za šport In kdaj otroka usmeriti v kickboxing? "Ni nekega splošnega pravila, so le smernice. V nekaterih klubih na treninge jemljejo res še zelo majhne otroke, ki jim rokavice sežejo praktično do komolca, pa se kar lepo zabavajo pri tem. Seveda poškodb tukaj ni, saj tako majhni otroci nimajo nobene moči," pravi naš sogovornik, meni pa, da se kickboxinga vendarle ni priporočljivo lotiti se prezgodaj: "Pri nas jih v kontaktne discipline usmerjamo šele po 10., 12. letu, ko jim lahko tudi že kaj dopoveš. Da otrok razume, kaj mu govoriš. Kakorkoli vzamemo, če otroku rečeš: 'Tukaj imaš nasprotnika, zdaj ga pa udari, je to kar resna stvar, velik preskok. V trenutku, ko mu to rečeš, mora biti vpet v celoten vzgojni proces. Moraš mu tudi dopovedati, da gre za šport, da obstajajo etika, okviri …"

Samoobrambne tehnike bi morali obvladati skorajda vsi Skratka, borilni športi niso za vsakogar, je pa vsak trener in vsak klub zavezan pravilom in etičnim standardom. Ljudje, ki trenirajo borilne veščine, se namreč ne smejo pretepati na ulicah, v večini teh športov gre prvotno za samoobrambne tehnike, ki bi jih po mnenju našega sogovornika morali obvladati skorajda vsi. "Če se znajdeš v kočljivem položaju, je dobro znati kaj narediti. Borilni šport je pomemben dejavnik pri gradnji samozavesti. Še posebej pri fantih."

Učenje tehnike je osnova, pomembna je disciplina, dela pa se po metodah in programih, ki zagotavljajo varno in učinkovito treniranje. Kickboxing je primeren za vse, tako tiste, ki jim primanjkuje samozavesti in bojevitosti, kot tiste, ki je imajo preveč in se jo lahko na treningih pod strokovnim vodstvom naučijo obvladovati.

Ne spreglejte