Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 4. 2013,
9.40

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 4. 2013, 9.40

9 let

Dva slovenska finala v Moskvi za dve različni oceni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenska gimnastična reprezentanca se je s prve velike tekme letos, evropskega prvenstva v Moskvi, vrnila domov z dvema finaloma.

In če je telovadka Teja Belak s 4. mestom na preskoku presegla pričakovanja in dosegla zgodovinsko uvrstitev, je moška vrsta z edinim finalistom Sašem Bertoncljem pred odhodom v Rusijo računala na večji uspeh.

Moška vrsta v postavi Mitja Petkovšek, Sašo Bertoncelj, Rok Klavora in Alen Dimic je pred odhodom v Moskvo rezultatsko merila višje. Želje odprave so bili štirje finali, izplen pa eden - finale Bertonclja na konju z ročaji. Povsem blizu sta bila tudi Klavora na parterju in Dimic v mnogoboju, ki sta oba naredila korak naprej proti evropskemu vrhu in kot rezervi le za malo zaostala za finalom. Petkovšek, ki je v dosedanjih nastopih zbral neverjetnih 11 zaporednih finalov na bradlji, pa je letos po ponesrečenem seskoku z orodja prvič v 15 letih ostal brez.

Ob dobrem doskoku bi se Petkovšek gladko uvrstil v finale

"Sašo je edini, ki je v celoti izpolnil cilj pred odhodom v Moskvo. Škoda, da mu finalna vaja ni bolje uspela, saj bi bil sicer konkurenčen za eno od kolajn. Tudi Rok je bil zelo blizu rezultatskega cilja, finala, a on je lastne cilje izpolnil, saj je prvič na veliki tekmi dobro izvedel težjo vajo in prišel do 11. mesta, kar je velik uspeh. Alen je pet orodij opravil solidno, čeprav ne brez napak, a dve veliki na krogih sta ga oddaljili od tako želenega finala mnogoboja. Tudi on je bil rezerva," je po koncu prvenstva nastope ocenil selektor Edi Kolar in dodal: "Mitja pa je tokrat prvič po enajstih zaporednih finalih in devetih kolajnah zaradi napake pri seskoku ostal brez uvrstitve med najboljših osem. A glede na razplet je bilo jasno, da bi se ob dobrem doskoku tudi on gladko uvrstil v finale."

Slovenija je v Moskvi komaj drugič v zadnjih 15 letih na EP ostala brez kolajne. Po bronu Lojzeta Kolmana leta 1990 na drogu (še v dresu jugoslovanske vrste), ki je bil prvi Slovenec po Miru Cerarju s kolajno z EP, ni bilo treba dolgo čakati, da se je začela neverjetna gimnastična pravljica, ki sta jo zrežirala Aljaž Pegan, konec tedna se bo v Ljubljani uradno poslovil od tekmovanj, in Mitja Petkovšek s svojima trenerjema Jožetom Mešlom in Edijem Kolarjem.

Teja ima še ogromno rezrev

Slovenci so - junaka zgodbe sta Petkovšek in Pegan, zadnja leta se jima je pridružil še Bertoncelj, letos pa prvič tudi telovadka Teja Belak - v 15 letih kljub slabim razmeram za trening na EP osvojili kar 24 finalov in neverjetnih 15 kolajn. Petkovšek jih je v zbir dodal največ, devet, od tega štiri zlate, Pegan pet, dvakrat je bil evropski prvak, eno pa Bertoncelj. In četudi slovenski reprezentanci letos zbirke ni uspelo obogatiti, so v slovenskem taboru prepričani, da se pravljica še ni končala.

Prvič se je pripetilo, da je bila ženska vrsta uspešnejša od moške, za to pa je zaslužna Teja Belak, ki je najprej postala prva ženska finalistka elitne osmerice na velikih tekmovanjih, nato pa v finalu preskoka končala tik za stopničkami na četrtem mestu. "Za nas se je evropsko prvenstvo razpletlo sanjsko. Super! Vsi smo veseli, ker je Teji v finalu uspelo oba skoka opraviti po najboljših močeh. To, kar je pokazala, je v tem trenutku njen maksimum, in lahko smo zelo zadovoljni, četudi je zgolj za mesto zaostala za kolajno. Menim, da je to vseeno lep uspeh," je prvenstvo ocenil selektor ženske reprezentance Andrej Mavrič.

"Kaj bo čez leto dni, ne vem. S Tejo bova vsekakor že do jesenskega svetovnega prvenstva skušala otežiti skoka, da bo na velikih tekmah konkurenčna prav vsem. Rezerv ima še ogromno pri obeh skokih, a to je zahteven proces, saj ima Teja pri določenih prvinah težave tudi s strahom, zato je treba delati sistematično. Morda se ji bo prihodnje leto pridružila še kakšna slovenska telovadka, ki se bo lahko približala finalu," je o nadaljnjih načrtih še razmišljal Mavrič.

Slovenski ljubitelji gimnastike pa bodo prišli na svoj račun že konec tedna, ko bo od petka do nedelje v ljubljanski Hali Tivoli potekal svetovni pokal, na katerem bodo svoje veščine pokazali tudi vsi najboljši Slovenci na čelu s Petkovškom, ki si želi popraviti vtis z EP.

Ne spreglejte