Petek, 7. 12. 2012, 12.05

Na 20 dirkah uporabili 23.500 pnevmatik

Pomemben doprinos nepredvidljivi in razburljivi sezoni formule 1 je dal italijanski gumar Pirelli. Zdaj so zbrali nekaj zanimivih statističanih podatkov o uporabi njihovih pnevmatik.

V sezoni 2012 so uporabili 23.500 pnevmatik (21.400 za suho stezo in 2.100 deževnih). V povprečju je pnevmatika za suho stezo zdržala 180 kilometrov, za mokro pa 140. Mehka zmes pnevmatik je bila uporabljena največkrat. Skupaj s testiranji so z njo naredili 123.270 kilometrov.

Z najtršo zmesjo pnevmatik je največ krogov naredil Kamui Kobajaši (798), s srednje trdimi Bruno Senna (869), z mehkimi Daniel Ricciardo (1.012) in s super mehkimi Kimi Räikkönen (237). Fernando Alonso je s pnevmatikami "intermediate" odpeljal 145 krogov, Kobajaši pa z dežnimi 104.

Najvišja povprečna hitrost s Pirellijevimi pnevmatikami je bila dosežena na VN Italije - 248,241 km/h. To je uspelo Lewisu Hamiltonu. Najhitrejši na najpočasnejši progi v Monaku pa je bil Michael Schumacher - povprečna hitrost 161,828 km/h.

Na 20 dirkah minule sezone smo videli 957 postankov, med njimi je bilo 14 kazenskih voženj skozi bokse in dva kazenska 10-sekundna postanka. Povprečno je bilo na veliko nagrado 47,9 postankov oziroma 1,9 postanka na dirkača. Največ postankov je bilo na deževni VN Malezije (76), najmanj pa na VN ZDA (24).

Pirelli je seštel tudi število krogov, ki jih je posamezen dirkač prebil v vodstvu. Vodilo jih je kar 13 in to iz osmih ekip. S 368 krogi v vodstvu je zmagovalec te statistične kategorije Sebastian Vettel. Sledila sta mu Hamilton (229) in Alonso (216). Med moštvi je največ krogov vodil Red Bull (434), sledila sta McLaren (365) in Ferrari (217).

Zanimivo: Räikkönen je med vsemi odpeljal največ krogov (1.191), najmanj pa njegov Lotusov ekipni kolega Romain Grosjean (803) oziroma Jerome d'Ambrosio (53), ki je na eni dirki zamenjal Grosjeana. Med ekipami je največ krogov dokončal Red Bull (2.293), najmanj pa Hispania (1.825).