Valentino Rossi Fabio Quartararo Joan Mir Moto GP

Nedelja, 27. 9. 2020, 16.06

MotoGP, VN Katalonije

Velik dan za čustvenega Francoza. Dovizioso hitro odstopil, Rossi zdrsnil v pesek.

Fabio Quartararo | Fabio Quartararo se je razveselil zmage v Barceloni. | Foto Reuters

Fabio Quartararo se je razveselil zmage v Barceloni.

Francoz Fabio Quartararo (Yamaha SRT) je zmagovalec dirke za VN Katalonije v Barceloni, osme preizkušnje svetovnega prvenstva v elitnem razredu motoGP. Drugi je bil Španec Joan Mir (Suzuki), tretji pa njegov rojak in moštveni sotekmovalec Alex Rins.

Franco Morbidelli
Sportal Prevlada Yamahe v Barceloni

Fabio Quartararo je dobil prvi dirki v tej sezoni v Jerezu, potem pa se mu je ustavilo in na zmagovalni oder so se začeli vzpenjati tekmeci. Danes je mladi Francoz spet naredil korak na vrh in na koncu slavil še tretjič. Izkoristil je tudi ničlo tekmeca v boju za naslov, saj je Andrea Dovizioso (Ducati) odstopil že v prvem zavoju po trčenju z Johannom Zarcojem.

V soboto je sicer zablestel Quartararojev moštveni sotekmovalec Franco Morbidelli, ki si je prvič v karieri privozil najboljši startni položaj. Tudi na dirki ga je na začetku obranil in povedel, za njim pa sta bila še veteran Valentino Rossi na tovarniški Yamahi in Quartararo.

Do menjave v vodstvu je prišlo v devetem krogu, ko je Francoz prehitel Italijana, Morbidelli in Rossi pa sta bila tik za njim. Po napaki Morbidellija se je Rossi prebil pred njega in kazalo je, da se mu odpirajo možnosti za zmago, če bi uspešno napadel Quartararoja.

Toda deset krogov pred koncem je bilo sanj o velikem uspehu za veterana konec. Zdrsnil je in se zapeljal v pesek ter tako končal svoj jubilejni 350. nastop na dirkah v elitnem razredu.

Kako je Valentino Rossi zdrsnil v pesek:

Zmagovalec je bil odločen, v boju za drugo in tretje mesto pa sta v zadnjih krogih napadla Suzukija. Morbidellija sta ujela v predzadnjem krogu, do zadnjega pa sta ga oba prehitela.

Za Mira je bila to že tretja zaporedna uvrstitev na zmagovalni oder, obenem pa je zdaj tudi na drugem mestu skupnega seštevka. Rinsu pa je uspelo priti s 13. startnega mesta do sploh prve uvrstitve na stopničke v sezoni. Za Suzuki pa je njuna uvrstitev sploh prva dvojne stopničke po letu 2007. Podobno kot za Rossija se je dirka slabo končala tudi za drugega tovarniškega voznika Yamahe, Maverick Vinales je bil po skromni predstavi šele deveti. Za Morbidellijem pa sta peto in šesto mesto osvojila še voznika ekipe Ducati Pramac Jack Miller in Francesco Bagnaia.

"Odlično je bilo, videl sem, da Fabio popušča, a vseeno ni bilo dovolj, da bi ga ujel. Vseeno pa je to odličen rezultat, odlično smo opravili delo, predvsem pa je pomembno, da sta na odru dva Suzukija," je bil po uspehu zadovoljen Mir.

Zmagovalca so na odru premagala čustva:

Nasmejan pa je bil tudi zmagovalec Quartararo. "Gume sme imel povsem uničene, Suzukija pa sta bila povsem blizu. Pomembno je bilo, da sem začel iz prve vrste, start sicer ni bil najboljši, a sem potem lahko prišel naprej. V zadnjem mesecu sem preživljal težke trenutke, po dveh zmagah nisem več našel poti na vrh in kar oddahnil sem si," je dejal vodilni v SP.

Skupno je zdaj na vrhu Quartararo s 108 točkami, Mir je drugi s 100, Vinales tretji z 90, Dovizioso je s 84 zdaj četrti.

Sezona se bo nadaljevala 11. oktobra v Le Mansu.

Marini povečal vodstvo v moto2

Italijan Luca Marini (Kalex) je bil najboljši na veliki nagradi Katalonije v Barceloni in je v motociklističnem razredu moto2 še povečal svoje vodstvo v seštevku svetovnega prvenstva. Britanec Sam Lowes (Kalex) je v dvoboju za zmago na drugem mestu zaostal za 0,981 sekunde.

Tretji je bil Italijan Fabio di Giannantonio (SpeedUp), ki pa je bil s 4,399 sekunde zaostanka že precej za prvouvrščenima. Italijan Enea Bastianini (Kalex), drugi v skupnem seštevku, je bil šesti.