Nedelja, 20. 10. 2019, 9.12

Marquez zmagal še v Motegiju

Marc Marquez | Marc Marquez se ni zaustavil niti na Japonskem. | Foto Getty Images

Marc Marquez se ni zaustavil niti na Japonskem.

Španec Marc Marquez (Honda) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu v elitnem razredu motoGP. V japonskem Motegiju je bil drugi Francoz Fabio Quartararo (Yamaha SRT), tretji pa Italijan Andrea Dovizioso (Ducati).

Za Marqueza, ki si je naslov prvaka za leto 2019 priboril že precej pred koncem na dirki na Tajskem, je današnja zmaga v Motegiju jubilejna deseta v sezoni in četrta zaporedna. Honda pa si je s to zmago dokončno zagotovila naslov prvaka med konstruktorji, ki je zanjo že 25.

Marquez ni imel večjih težav na poti do zmage, še največji izziv si je postavil sam, saj so v moštvu tvegali s količino goriva, tako da se je svetovnemu prvaku na koncu izšlo za las. A edinega resnega tekmeca je imel le v začetnih krogih v Quartararorju, ki se je v prvem krogu za hip celo prebil v vodstvo, potem pa se je Španec odpeljal zanesljivi zmagi naproti.

Quartararo je zanesljivo vozil na drugem mestu, za njim pa se je ob koncu razplamtela bitka za tretje. Jack Miller zaradi izrabljenih pnevmatik ni zdržal, Franco Morbidelli, Maverick Vinales in Dovizioso pa so se pognali v lov za tretjo stopničko.

Dovizioso je imel ob koncu največ moči in najboljše pnevamtike, tako da se je, ko je imel prosto pot pred Vinalesom, lahko celo pognal v lov na Francoza. Toda prebudil se je nekoliko prepozno, nanizal je sicer dobre čase in imel hitre zadnje kroge, a je Quartararo vendarle ostal na drugem mestu, s čimer si je dokončno priboril lovoriko za novinca leta 2019.

Pod stopničkami so ostali Vinales, Britanec Cal Crutchlow in Morbidelli, še večje razočaranje pa je doživel Valentino Rossi. V prvem delu Italijan ni bil posebej konkurenčen, slab dan pa je končal s padcem in predčasnim koncem dirke.

"Moje gume so popolnoma uničene, a sem zdržal do konca"

"Ni bilo tako lahko, kot je bilo videti. Skušal sem čim prej priti do varne prednosti, na koncu pa sem imel veliko dela z razmišljanjem in nastavitvami zaradi goriva. A se je izšlo," je dirko ocenil Marquez, ki je danes izenačil dosežek Avstralca Micka Doohana, zdaj imata v elitni konkurenci oba po 54 zmag.

Fabio Quartararo je imel povsem obrabljene pnevmatike. | Foto: Reuters Fabio Quartararo je imel povsem obrabljene pnevmatike. Foto: Reuters

"Moje gume so popolnoma uničene, a sem zdržal do konca. Skušal sem se čim bolj držati Marca, po drugi strani pa je bil Andrea na koncu zelo nevaren. Vesel sem novih stopničk, vesel pa sem tudi, ker sem izpolnil enega od ciljev pred sezono, priznanje za novinca leta," je bil dobre volje Francoz.

"Nenavadna dirka, bilo je veliko različnih taktik zaradi obrabe gum. Jaz sem na koncu lahko napadel, pritiskal sem, želel sem priti na drugo mesto, a mi ni uspelo," je dejal Dovizioso, ki pa je bil na koncu vseeno zadovoljen z jubilejno stoto uvrstitvijo na stopničke.

V šibkejših razredih moto2 in moto3 sta zmagala Italijana Luca Marini in Lorenzo Dalla Porta. V moto2 je bil drugi Švicar Thomas Lüthi, tretji pa Španec Jorge Martin. Skupno je prvi še vedno danes le šestouvrščeni Španec Alex Marquez z 234 točkami, Lüthi jih ima 198.

V moto3 pa sta bila na stopničkah še Španec Albert Arenas in Italijan Celestino Vietti. Dalla Porta se bliža naslovu prvaka, ima 229 točk, drugi je Španec Aron Canet s 182.

Sezona motociklističnega SP, do konca so še tri dirke, se bo nadaljevala že naslednji teden v avstralskem Phillip Islandu.