MotoGP Marc Marquez Maverick Vinales Cal Crutchlow

Nedelja, 7. 7. 2019, 14.47

MotoGP, VN Nemčije, dirka

Marquez ostaja kralj steze na Sachsenringu

MotoGP Sachenring | Marc Marquez je v desetih letih na Sachenringu dosegel deset zmag, vseh deset dirka je tudi začel z najboljšega štartnega položaja. | Foto Reuters

Španski motociklist Marc Marquez (Honda) je zmagovalec današnje dirke elitnega razreda motoGP za VN Nemčije na Sachsenringu. Drugo mesto je osvojil njegov rojak Maverick Vinales (Yamaha), tretje pa Britanec Cal Crutchlow (Honda). Marquez je na tukajšnjem dirkališču dosegel že deseto zaporedno zmago, od tega sedmo v elitnem razredu motoGP.

Šestindvajsetletni Španec se je po peti letošnji zmagi še bolj utrdil na prvem mestu v skupnem seštevku svetovnega prvenstva. V skupni razvrstitvi sta za Marquezom, ki je zbral 185 točk, uvrščena Italijana Andrea Dovizioso (127) in Danilo Petrucci (121).

Marquez se je na letošnjih devetih dirkah že osmič povzpel na zmagovalni oder, edini spodrsljaj je doživel na tretji dirki za VN ZDA v Austinu, ki je zavoljo padca ni dokončal.

Razred zase od prvega do zadnjega kroga

V Nemčiji je povsem pokoril svoje tekmece, na 3,7 km dolgi stezi je svojo premoč pokazal že v kvalifikacijah, na današnji preizkušnji pa je bil razred zase in vodil od prvega do zadnjega kroga. Tekmeci so njegovemu ritmu lahko sledili le v uvodnih krogih, nato pa je povsem zagospodaril na njemu izjemno ljubem dirkališču.

"Današnje dirke nisem dobro začel, iz kroga v kroga pa sem se nato bolje počutil in v celoti izpolnil svoj načrt. Uvodna kroga sem namenoma odpeljal nekoliko počasneje, saj sem želel dobro ogreti svoje pnevmatike. V nadaljevanju nisem imel nobenih težav, povsem sem nadziral svoje tekmece in med dirko celo malce razmišljal o zmagi mojega brata v razredu moto2 in krajših počitnicah pred naslednjo dirko na Češkem," je po današnji zmagi hladnokrvno dejal Marquez.

Vinales ubranil drugo mesto pred Crutchlowom

Današnjega drugega mesta se je zelo razveselil Vinales. "Za menoj je težka dirka. Zavoljo današnjega dopoldanskega dežja je bil oprijem nekoliko drugačen od minulih dni, a vse se je izteklo po naših željah. Na tej dirki sem dal vse od sebe, drugo mesto je bilo v teh okoliščinah največ, kar sem lahko iztržil. Upam, da se je končala manjša kriza v naši ekipi in da bomo v drugem delu sezone prikazali veliko boljše predstave," je dodal Vinales.

Špancu je večji del dirke grozil danes tretjeuvrščeni Crutchlow, ki pa je v zadnjih krogih zaradi težav s pnevmatikama nekoliko zmanjšal frekvenco svojih obratov in se osredotočil na ubranitev tretjega mesta. Na četrto in peto mesto sta se prebila Petrucci in Dovizioso, ki pa zdaj še več zaostajata za vodilnim Marquezom. Temu se po letih 2013, 2014, 2016, 2017 in 2018 nasmiha šesti naslov svetovnega prvaka v elitnem motociklističnem razredu.

Marquez slavil tudi v razredu moto2

V moto2 je smetano pobral Španec Alex Marquez (Kalex) in prevzel vodstvo v skupnem seštevku svetovnega prvenstva. Drugi je bil Južnoafričan Brad Binder (KTM), tretji pa Nemec Marcel Schrotter (Kalex). Po devetih od 19 tekem za SP ima Marquez 136 točk, drugi je doslej vodilni Švicar Thomas Lüthi (Kalex) ki je bil tokrat peti in ima 128 točk, tretji pa je Španec Augusto Fernandez (Kalex). Slednji je bil na VN šesti in ima v seštevku SP 102 točki.

Tudi v razredu moto3 je zmagovalec dirke prevzel vodstvo v SP. Slavil je Italijan Lorenzo Dalla Porta (Honda). Drugi je bil njegov moštveni kolega Marcos Ramirez iz Španije, tretji pa rojak slednjega Aron Canet (KTM).

Naslednja dirka bo 4. avgusta, ko bo na sporedu VN Češke v Brnu.