Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matej Podgoršek COVER1

Petek,
9. 3. 2012,
14.44

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

avtošport

Petek, 9. 3. 2012, 14.44

6 let, 2 meseca

Marinšek: V avtošportu šteje denar in ne talent

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lema Racing v pokalu Lema grand epunto omogoča dirke za tisočaka in pol. Želijo tudi v tujino - v formulo renault 2.0. A vse se začne in končna pri denarju, pove vodja ekipe, Mirko Marinšek.

Edino pravo dirkanje je dirkanje na dirkališčih, kolo ob kolesu. A ta pravi avtošport je v Sloveniji zapostavljen, saj ni denarja, medijske podpore, tudi krovna zveza bi lahko naredila več. Vseeno se z mlini na veter bori Lema Racing. Čeprav Mirko Marinšek, vodja moštva, pogosto pomisli, kaj mu je tega sploh treba, ima ta šport vendarle preveč rad, da bi ga opustil. Z lani ustanovljenim pokalom Lema Grande Punto omogočajo dirkaškim talentom krožno-hitrostne preizkušnje za drobiž; s formulo renault 2.0, dirkalnim renault cliom in porschejem GT3 pa se preizkušajo tudi na mednarodnem prizorišču.

Pokal Lema GP: pet dirk, vsak za tisočaka in pol

V sklopu krožno-hitrostnih dirk bo v sezoni 2012 drugič potekal pokal Lema GP. Lema Racing in panožna zveza AŠ 2005 prijave zbirata do konca marca. "Računam, da bomo imeli štiri novince in štiri dirkaške mačke," je pogovor za Sportal začel Mirko Marinšek. Šest dirkačev imajo že potrjenih, dve mesti sta še prosti. "Izbore je pri nas težko delati, saj so vsi brez denarja, vsakega skrbi, kaj bo do konca leta, ko je takšna kriza. Razpisanih je pet dirk, pet vikendov. To je že kar strošek, pa čeprav je grande punto na pol zastonj. Štartnina je 500 evrov, pol toliko, kot je najem avtomobila." V primerjavi z drugimi avtomotošporti se v Lema GP torej dirka za drobiž: 1.500 evrov za dirkaški vikend, plus treningi, kot si jih posameznik lahko privošči (200 evrov za uro najema avtomobila). "Želja je, da bi bila to nekakšna mladinska liga, a je vprašanje, če je pri nas toliko potenciala. Če je možno dobiti toliko mladih, neizobraženih dirkačev, ki bi si to lahko tudi privoščili."

Čar prvenstva je, da imajo vsi enake avtomobile. Dirkači so v nekaj desetinkah. "Dokazati moraš, da si z istim avtomobilom sposoben, konkurenčen," pove Marinšek, a dodaja, da se pogosto pojavljajo težave. "Vsi avtomobili so naši, vsi so enaki. Nekateri pa bi radi imeli kar svoje. Lani smo dokazali, da so vsi enaki. Bile so neke špekulacije: 'Ta je hitrejši'. Pa smo za nedeljo kar zamenjali avtomobile. Tega res ne rabim poslušati. Te navade imajo nekateri še iz kartinga. Avtomobili imajo serijske motorje in so zagotovo vsi enaki." Pač Slovenci. "Narod je ljubosumen en na drugega. Ego je velik."

Lani, ko je bilo v tekmovanju šest dirkalnikov, je naslov prvaka osvojil Aleš Bužga. "Njegovi časi sicer niso bili najboljši, a ima glavo. Je star dirkač in je šolal otroke. Dokazal je, da dirka ni merjenje časov, da je dirka, dirka." To je na zadnjem treningu na Grobniku izkusil tudi mlajši sin našega sogovornika, Jure Marinšek. "Jure je mislil, da ga bo prehitel, a ni šlo. Je buldožer. Širok je osem metrov, kot je široka proga." Gospod Mirko še izpostavlja, kako pomembna je psihična in fizična pripravljenost. "Glava naredi 90 odstotkov posla. Brez fizične kondicije pa ne moreš peljati niti clia. Tudi v tem je obupno vroče. Pa še psiha te sesuje, ko ti trije dihajo za ovratnik."

Formula renault 2.0: šteje denar in ne talent

Pokal GP je kot vrtec avtošporta, pove Marinšek. Že v primerjavi s formulo renault 2.0. Leta 2010 sta v italijanskem prvenstvu formule renault 2.0 Jaka Marinšek in Matevž Habjan končala med 12 najboljšimi. Habjan je bil v Monzi celo na stopničkah, Marinšku so se zaradi okvare izmuznile. Lema Racing želi v evropski pokal formule renault 2.0. Ovira: denar. "Tisti, ki je hiter, nima denarja. To je pravilo. Tako kot mi. Mi bi vozili formulo renault 2.0 eurocup, a nimamo denarja." O čem več si ne upajo niti sanjati. "Pri nas formule 1 ne moreš voziti. To so pravljice. Imeli smo neumne predstave, češ ker imamo talent, bomo vse ... A ko prideš v Italijo, vidiš, da ima tekmec 12 kompletov koles, ti pa dva. Inženir ti reče: edino tako lahko prideš na vrh. Talent ni pomemben. Pomembno je le, koliko trosiš. Ali boš zapravil 250 tisoč, 200 ali 100 tisoč. Samo to je pomembno. Kolikor boš pripravljen dati, tam boš." In ker so razlike tako majhne (pri povprečni hitrosti 190 km/h v Monzi jih je bilo v treh desetinkah tudi že 11), si ob nekaj 10 tisočakih manj že 10, 20 mest slabši.

Za Slovence je težava še toliko težja, ker se zdi, da v tujini krize ni. "Za formulo renault 2.0 eurocup jih je čakalo 56 za 38 mest. 56 avtomobilov za 38 mest! Kje je recesija? Je ni. Zdaj vsi rinejo v renault, ker je od 2.0 prek 3.5 pot do formule 1. Jaime Alguersuari, Jean-Eric Vergne … Vsi zdaj skozi renault rinejo v formulo 1. Vsi pritiskajo skozi ta vrata. Formula 3 ni več pomembna. Tam se jih vozi nekaj, ker jim je dolgčas. Formula 3 ni več pomembna za formulo 1. Pa GP2 nima več nobene zveze. Ta moment ima pravo težo le formula renault. To je čredni nagon. Nekdo je rekel, da je to hudo in zdaj vsi lezejo tja. To je čredni nagon. To je noro," razlaga Mirko Marinšek.

Ni posluh potencialnih sponzorjev, niti zveze

Če se je še dve leti nazaj v švicarskem ali italijanskem prvenstvu formule renault 2.0 dalo dirkati za 100 tisočakov na leto, se danes v evropskem pokalu stroški gibajo med 200 in 300 tisoč evrov. "Predračun za eurocup je 280 tisoč evrov za sedem dirk. Ko vidiš, da tega ne moreš, obupaš oziroma samo še sanjaš, kako si bil hiter," nam je že kar nekoliko razburjeno razlagal Marinšek. In smo prišli do glavne težav slovenskega avtomotošporta – pokroviteljev. "Pri nas nihče ne da denarja. Motošport je v ku**. Imidža ni."

Več posluha bi morala imeti tudi zveza, pravi Marinšek. "Zveza je okostenela, birokratska, skregana." Očita jim preveč zapleteno pridobivanje dirkaških licenc. Zavzema se za dnevne licence. Ne razume niti, zakaj zveza tako zelo podpira gorsko-hitrostne dirke (Aleš Prek je lani sicer postal evropski prvak), ki v mednarodnem motošportu nimajo nobene veljave. "Tiste hribovske dirke so pa itak zbirka oldtajmerjev - od letnika 62 do 96. A tisto je poceni, saj lahko za vikend prideš skozi za tisočaka." O gorsko-hitrostnih še: "To je isto, kot če bi šel v Maribor na čebelarsko veselico. To ni nič. Nimate pojma, kaj so dirke."

Konec meseca v Monzo

A kjer je volja, tam je pot, nadaljuje Marinšek in tako se Lema Racing konec meseca odpravlja v Monzo, kjer prva dirka italijanskega prvenstva formule renault 2.0 in italijanskega pokala clio. Finančno to pomeni 11 tisoč evrov (če česa ne razbijejo). V Monzo gre Lema z Jako Marinškom in hrvaškim dirkačem Kristjanom Habulinom, ki je bil jeseni četrti na svetovnem prvenstvu v kartingu. A tudi pri slednjem, tudi na Hrvaškem je denar težava. "Če bi kaj razmišljal, se tega sploh ne bi lotil. To je utopija. Kam to pelje, pa ne vem. A ker si malo usekan … Kaj bo pa v parih letih? V slovenskem motošportu mora iti navzgor, saj nižje ne gre," je izpoved za Sportal sklenil Mirko Marinšek.

Ne spreglejte