Barcelona Formula 1 Valtteri Bottas Red Bull Max Verstappen Mercedes Lewis Hamilton

Nedelja, 9. 5. 2021, 16.49

VN Španije, dirka

Hamilton v Barceloni že do 98. zmage v karieri

Lewis Hamilton | Lewis Hamilton je v soboto prišel do svojega stotega "pola", danes še do 98. zmage v formuli ena. | Foto Guliverimage

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec četrte dirke sezone svetovnega prvenstva formule 1. Na preizkušnji v Barceloni za VN Španije je bil drugi Nizozemec Max Verstappen (Red Bull). Na tretjem mestu je dirko končal drugi Mercedesov voznik Finec Valtteri Bottas (Mercedes).

V soboto je Hamilton dosegel jubilejni stoti najboljši startni položaj na dirkah, danes pa je lovil in tudi ujel 98. zmago, s katero se je še bolj približal mejniku stotice tudi pri zmagah.

V tej sezoni je današnja zmaga tretja za Britanca, eno je dosegel Nizozemec. Na dirkah v Barceloni pa je svetovni prvak Hamilton dosegel že peto zmago v nizu, s čimer se je izenačil z Nemcem Michaelom Schumacherjem.

V skupnem seštevku je po preizkušnji v Barceloni Hamilton še povečal naskok pred Verstappnom, Nizozemec zdaj zaostaja 14 točk (94-80). Tretji je Bottas s 47.

Strateški boj Mercedesa in Red Bulla

Današnja dirka je bila tudi strateški boj obeh vodilnih ekip in odločil jo je manever Mercedesa, ki je morda nepričakovano zgodaj poklical Hamiltona na drugi postanek. Po njem je namreč prvi Mercedesov voznik nizal hitre čase in lovil ter na koncu tudi ujel letos največjega tekmeca.

Verstappen je dolgo časa zdržal na pnevmatikah, ki jih je dobil po prvem postanku. Takrat se je za Red Bull izšlo dobro, saj je pred njegovim postankom Hamiltona oviral za krog zaostali Nikita Mazepin in povzročil nekaj sekund zamude.

Toda tveganje se Red Bullu nazadnje ni izplačalo. Ko je Hamilton s svežimi pnevmatikami v 46. krogu zavil nazaj na stezo, je za Nizozemcem zaostajal 22 sekund. Vmes je moral prehiteti še moštvenega sotekmovalca Bottasa, kar pa je bila le formalnost. Bottas je nato tudi sami zavil po nov komplet gum, Verstappen pa je upal, da bo zdržal do konca.

A prednosti ni imel dovolj in šest krogov pred koncem ga je Hamilton ujel in se odpeljal mimo njega povsem brez težav. Ko je videl, da zmage ne bo, je tudi Verstappen še enkrat zavil k mehanikom in na koncu brez večjih težav ubranil drug mesto.

Verstappen priznal, da na koncu ni imel možnosti

"Sijajno se počutim. Res smo malo tvegali s taktiko, toda na koncu se je izkazalo, da je bila odločitev prava," je bil uspešnega razpleta vesel Hamilton. Verstappen pa je priznal, da na koncu ni imel možnosti: "Je, kar je. Na koncu ga nikakor ne bi mogel zadržati za seboj."

Lewis Hamilton | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Začetek sicer ni bil po okusu branilca naslova, saj ga je Verstappen že v prvem krogu prehitel, a je po 30. krogu dirka spet postala zanimiva, še bolj pa nato po lovu Hamiltona.

Za prvo trojico so že precej zaostali Charles Leclerc (Ferrari), drugi Red Bullov dirkač Sergio Perez, oba McLarnova Daniel Ricciardo in Lando Norris, med njima je bil na sedmem mestu še drugi Ferraijev voznik Carlos Sainz, ter Esteban Ocon (Alpine) in Pierre Gasly (AlphaTauri).

Razočarani veterani

Novo veliko razočaranje pa so doživeli trije veterani in nekdanji svetovni prvaki. Še najbližje točkam je bil Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) na 12. mestu, mesto za njim je končal Sebastian Vettel (Aston Martin), šele 17. pa je bil Fernando Alonso (Alpine). Novinec med elito, sin nekdanjega svetovnega prvaka Michaela Schumacherja Mick, pa je tudi tokrat ostal brez prve točke, pristal je na 18. mestu.

Naslednja preizkušnja SP bo klasična ulična dirka v monaški kneževini 23. maja.