MotoGP Brad Binder Marc Marquez Jorge Lorenzo Valentino Rossi

Nedelja, 25. 9. 2016, 14.44

Marquez v Španiji razred zase, Lorenzo pred Rossijem

Marc Marquez | Foto Getty Images

Španski motociklist Marc Marquez je z zmago na veliki nagradi Aragonije v razredu motoGP povečal svojo prednost v skupnem seštevku pred Italijanom Valentinom Rossijem, ki je bil danes tretji, na drugem mestu pa je dirko končal lanskoletni svetovni prvak Španec Jorge Lorenzo. Marquez ima pred Rossijem štiri dirke pred koncem 52 točk prednosti.

Marquez je v Alcanizu prevladoval že na treningih, imel pa je tudi najboljši čas kvalifikacij. Na domačem dirkališču je imel na začetku dirke manjše tehnične težave, toda v nadaljevanju je s svojo hondo le potrdil svojo premoč. V ozadju sta se za drugo mesto borila voznika yamahe, Rossi in Lorenzo. Dolgo je bil v boljšem položaju Italijan, ki je dva kroga pred koncem naredil napako, kar je branilec naslova izkoristil in ga prehitel.

Marquez začel slabo, nato pa stopnjeval ritem

"Rossi se mi je že nevarno približeval, zato sem toliko bolj zadovoljen, da sem prišel do zmage. Dirke nisem začel dobro, vendar sem ostal miren in postopoma sem našel pravi ritem. Ko sem videl, da je moja prednost pred Rossijem že dovolj velika, sem skušal le še ohraniti svoj tempo, kar mi je tudi uspelo," je pot do četrte zmage v letošnji sezoni opisal 23-letni Marquez, ki je v razredu motoGP dvakrat že osvojil naslov svetovnega prvaka, in sicer leta 2013 in 2014.

Lani je naslov prepustil rojaku Lorenzu, ki mu je s tem, da je prehitel Rossija, pomagal do večje prednosti v skupnem seštevku pred 37-letnim legendarnim Italijanom, ki je do zdaj v kraljevskem razredu že sedemkrat osvojil naslov svetovnega prvaka. Prednost Marqueza pred Rossijem znaša že 52 točk, še 14 več za njim zaostaja Lorenzo.

"Naredil sem napako, toda na koncu so tudi stopničke zadovoljive," je malce z grenkim priokusom razplet dirke komentiral italijanski veteran.

Loews do druge zmage v sezoni

V razredu moto2 je slavil Britanec Sam Lowes. Zanj je bila to druga zmaga v sezoni. Drugi je bil Španec Alex Marquez, s čimer se je mlajši brat današnjega zmagovalca v razredu motoGP Marqueza prvič uvrstil na stopničke v tem kakovostnem razredu dirkanja. Tretji je bil Italijan Franco Morbidelli. V vodstvu je še vedno Francoz Johann Zarco, branilec naslova, ki ima točko prednosti pred Špancem Alexom Rinsom, tretji je Lowes.

Binder že prvak v razredu moto 3

Južnoafričan Brad Binder pa si je na 14. od 18 dirk sezone predčasno zagotovil naslov svetovnega prvaka v razredu moto3. Veliko nagrado Aragonije je sicer dobil Španec Jorge Navarro, Binder pa je bil drugi. Tretji je bil Italijan Enea Bastianini. Enaindvajsetletni Binder, ki je dobil pet dirk v sezoni, je tretji Južnoafričan z naslovom motociklističnega svetovnega prvaka, rekorder pa je v seriji moto3, saj tako zgodaj sezone v svojo korist doslej ni odločil še noben dirkač. V skupnem seštevku je za Binderjem prav današnji zmagovalec Navarro, ki za Južnoafričanom zaostaja 106 točk, do konca sezone pa jih lahko v najboljšem primeru osvojil le 100.

Naslednja dirka za svetovno prvenstvo bo 16. oktobra na Japonskem.