Sreda, 1. 7. 2015, 19.51
8 let, 8 mesecev
Rekord in norma Rudolfa, v Peking tudi Janežič, Ratejeva šele četrta
Ob odsotnosti nekdanjega olimpijskega prvaka v metu kladiva Primoža Kozmusa, ki je tekmovanje spremljal s tribun, je bila prvo ime največjega slovenskega mitinga Martina Ratej, ki pa polnih tribun na štadionu ob velenjskem jezeru ni navdušila. Slovenska rekorderka, ki ji v letošnji sezoni ne gre nič po načrtih, je bila šele četrta z metom, dolgim 57,77 metra.
"Rezultat ni bil takšen, kot smo si ga želeli. Zadnjih 14 dni sem veliko trenirala in tudi na treningu nisem blestela, tako da kaj dosti več niti nisem pričakovala. Sem utrujena, ampak mislim, da še ni čas za paniko. Bolje, da izgubim na domači tekmi kot v finalu svetovnega prvenstva. Glavna tekma sezone je še pred nami, tako da bo še priložnost pokazati, česa sem sposobna. Najboljših metov si želim na svetovnem prvenstvu," je nekoliko razočarana povedala Ratejeva.
Zmagala je olimpijska podprvakinja iz Pekinga in svetovna prvakinja iz Daeguja Marija Abakumova, ki pa prav tako ni presegla meje 60 metrov. Njen najdaljši met je bil dolg 59,85 metra.
Normi za Janežiča in Rudolfa, ki je popravil državni rekord
Prvi je gledalce na noge spravil Luka Janežič, ki je v teku na 400 metrov zaostal le za svetovnim dvoranskim prvakom Čehom Pavlom Maslakom (45,09) in s časom 45,44 izpolnil normo za letošnje svetovno prvenstvo, za državnim rekordom Matije Šestaka iz leta 1999 pa je zaostal zgolj stotinko sekunde.
"Noro! Pričakoval sem tek pod 46 sekundami, a ne norme. Izjemno sem zadovoljen. V pomoč sta mi bila super občinstvo in močna konkurenca, brez tega mi ne bi uspelo," je žarel od veselja Janežič.
V predzadnji disciplini večera pa je za nov vrhunec poskrbel Žan Rudolf, ki je v izjemno hitrem teku na 800 metrov osvojil tretje mesto in s časom 1:46,00 krepko popravil lasten državni rekord, ki ga je na isti stezi postavil pred tremi leti. Ljubljančan je s tem dosežkom izpolnil tudi normo za svetovno prvenstvo.
"Tek je bil zelo hiter. Petsto metrov pred ciljem sem celo razmišljal, da bi odstopil, a sem preživel že težje treninge in sem stisnil. Hvala organizatorjem, da so pripravili tako močno tekmo, jaz pa sem jim vrnil z državnim rekordom in normo," je po izjemnem dosežku dejal Rudolf.
Zmagal je Bosanec Amel Tuka, ki je tekel vrhunskih 1:44,19.
Mihalinčeva za dve stotinki zgrešila normo
Trenutno naša najboljša šprinterka Maja Mihalinec je dosegla kar dvojno zmago. Najprej je bila najhitrejša na 100 metrov (11,54), dobro uro pozneje pa je slavila še na 200 metrov in s časom 23,22 za pičli dve stotinki zgrešila normo za svetovno prvenstvo. "Dve stotinki na 200 metrov je zelo malo in upam, da mi uspe že na naslednji tekmi v Ljubljani. Načrtujem nastop še na nekaj mitingih v Avstriji, tako da bo tekem za normo še dovolj," je dejala Mihalinčeva.
Slovenski dosežki zasenčili svetovne zvezdnike
Ob izjemnih slovenskih dosežkih so discipline, v katerih so nastopili nekateri zvezdniki svetovnega formata, izgubile nekaj leska, a ne gre zanemariti dejstva, da je na mitingu nastopila tudi aktualna olimpijska, svetovna in evropska prvakinja v metu diska Sandra Perković, ki je zmagala z novim odličnim rezultatom 67,23 metra. Odličen rezultat je v skoku v daljino dosegla tudi Ivana Španović. Srbkinja je poletela 680 centimetrov.
V suvanju krogle je bil pričakovano najboljši dvakratni olimpijski prvak Tomasz Majewski, ki je kroglo sunil 20,26 metra, še za zadnji vrhunec večera pa je poskrbel južnoafriški šprinter Akani Simbine, ki je 100 metrov pretekel v času 9,99.
V teku na 3000 metrov z zaprekami Maruša Mišmaš, ki se vrača po poškodbi, ki jo je staknila ob rekordnem teku v začetku maja, ni mogla slediti najboljšim in je končala na šestem mestu s časom 10:28,45. Zmagala je Etiopijka Buzuayehu Mohamed (9:50,19).
V uvodni disciplini mitinga, ženskem metu kladiva, je slavila Barbara Špiler. Slovenska rekorderka je orodje zalučala 65,54 metra in krepko zaostala za normo za svetovno prvenstvo, ki znaša natanko 70 metrov.