Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Viškovič

Petek,
11. 5. 2012,
13.51

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 5. 2012, 13.51

9 let, 2 meseca

Osovnikar ne želi razmišljati o tem, da ga ne bi bilo na OI

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Eden izmed najboljših slovenskih atletov zadnjega desetletja Matic Osovnikar se še vedno bori za nastop na olimpijskih igrah v Londonu.

Bronasti z evropskega prvenstva pred šestimi leti v kraljevski disciplini šprinta na 100 metrov in finalist svetovnega prvenstva leta 2007 se ni znašel med 15 kandidati Olimpijskega komiteja Slovenije za olimpijske igre v Londonu, kar seveda še ne pomeni, da na največjem letošnjem športnem dogodku ne bo nastopil. Časa za izpolnitev B olimpijske norme (10,24) ima do 8. julija, sezono pa je začel z zmago na mitingu v Celovcu prejšnji konec tedna, ko je ob močnem vetru v hrbet (3,0) tekel 10,53. ''Po nastopu v Celovcu, kjer je bil miting ob otvoritvi novega štadiona, sem se vrnil v Anglijo, kjer bom imel dve tekmovanji v prihodnjih tednih. Konec maja in začetek junija imam v planu mitinge v Nemčiji, Švici in na Češkem. Potem se vrnem v Slovenijo za miting v Velenju in finale atletskega pokala Slovenije. Sledi evropsko prvenstvo konec junija,'' pravi Matic Osovnikar, ki je zadovoljen s tem, kar je opravil v času priprav na novo sezono, čeprav je imel vmes nekaj težav s poškodbo. ''Težave z Ahilovo tetivo so se začele decembra lani. Nekaj časa se jih nisem mogel rešiti. Zaradi njih sem se moral odpovedati dvoranski sezoni. Januarja sem bil na zdravljenju v Münchnu, ki pa ni bilo uspešno. Težave so se vrnile. Februarja sem imel še poseg v Londonu, od takrat naprej so težave minimalne in ne ovirajo treninga. Zelo sem zadovoljen z opravljenim treningom v zadnjih dveh mesecih. Zaradi poškodbe sem šele marca prvič obul šprintarice, prej sem lahko vadil le v navadnih tekaških copatih. K sreči sem že v jeseni zelo dobro treniral in sem imel kljub težavam pozimi dobro osnovno pripravljenost. V teh dveh mesecih sem zelo napredoval in sem dobro pripravljen na prihajajočo sezono,'' je povedal slovenski rekorder, ki je ključni del priprav na novo sezono opravil v ZDA. ''Mesec in pol sem bil v Phoenixu, v Evropo sem se vrnil v začetku meseca. Tam sem bil že tretjič v letu dni, razmere za trening so bile kot vedno odlične. Odlično vreme, samo dva dni je deževalo v vsem tem času. Spet smo najeli apartmaje, bivanje je bolj prosto kot v kakšni hotelski sobi, pa tudi za športno prehrano sem lažje poskrbel sam kot pa ameriška hotelska kuhinja. Na pripravah je bila celotna skupina, 14 atletov in trener,'' je z bivanjem onstran Atlantika zadovoljen atlet, ki se je leta 2010 preselil v London in trenira pod vodstvom nekdanjega legendarnega šprinterja Linforda Christieja.

Normo bo lovil junija

Sezono je z nastopom v Avstriji začel nekoliko hitreje kot sicer. ''Za tak korak sem se odločil zato, da s tekmami pridem v pravo formo. Dobro se poznam, rabim vsaj pet do šest tekem, preden sploh lahko govorim o formi. Fizično sem zelo dobro pripravljen, sedaj pridejo v ospredje tehnične podrobnosti, ki se jih najbolj učinkovito vadi na tekmah,'' prav 32-letni šprinter, ki bo olimpijsko normo najresneje napadel v juniju. ''Pred junijem še ne bom pripravljen za tako dobre rezultate. Mesec junij bo glede tega odločilen, z vrhuncem na evropskem prvenstvu, ki bo tudi dobra priložnost za dosego norme, če mi ne uspe že prej,'' se z velikim izzivom že spogleduje Škofjeločan, ki verjame, da bo v Londonu nastopil. ''Optimizem je osnova za dobre rezultate. Vedno je težko sprejeti povprečne izide, ki jih pogosto dosegam na začetku sezone. Ampak gledam na to kot na stopničko na poti do želenega cilja, pomanjkljivosti iz teh tekem bom skušal odpraviti na naslednjih. Prepričan sem, da bom ob pravem času hiter, uvrstitev na olimpijske igre pa bi mi dala dodatnega zagona,'' je optimist Osovnikar, ki obžaluje, da se ni znašel na seznamu OKS atletov in atletinj za OI v Londonu. ''To, da me ni na tem seznamu, pomeni manj denarja za priprave, ki niso poceni. Tudi terapije za tetivo so me drago stale, moral sem vložiti precej denarja iz preteklih prihrankov. Ampak sem zelo motiviran, s ciljem še zadnjič tekmovati na olimpijskih igrah, zato mi ni bilo hudo vložiti tega denarja. Seznam OKS je na osnovi lanskih rezultatov, ko mi je do norme zmanjkalo nekaj stotink. Vem da si tudi na OKS želijo, da se uvrstim na olimpijske igre, da me ni na seznamu od lani, je pa moja krivda,'' je realen šprinter, ki je osebni in državni rekord 10,13 tekel leta 2007. O tem, da mu ne bi uspelo nastopiti v Londonu, in še tretjič nastopiti na največjem športnem dogodku na svetu – tekel je že leta 2008 v Pekingu in štiri leta pred tem v Atenah -, ne želi razmišljati. ''Če bi se to zgodilo, bi bil zelo žalosten. Pustimo negativne misli trenutno na strani in se raje usmerimo v razburljivo sezono, ki prihaja,'' je v optimističnem in odločnem slogu pogovor zaključil daleč najboljši šprinter v zgodovini Slovenije.

Ne spreglejte