Ponedeljek, 29. 9. 2014, 19.41
8 let, 7 mesecev
Tisti, ki rešujejo prostoživeče mačke
"Naši cilji so ozaveščanje javnosti o problematiki prostoživečih mačk, poskrbeti za sterilizacijo in kastracijo prostoživečih mačk in s tem omejiti njihovo populacijo v okolju, oskrbeti bolne in poškodovane mačke, reševati težavo zavrženih brezdomnih mačk ter socializiranim mačkam poiskati nove domove," pojasnjuje dolgoletna prostovoljka in ena od članic društva Mačjelovke Nina Meden.
Delo v društvu je sicer prostovoljno, financirajo pa se s pomočjo članarin, donacij, prostovoljnih prispevkov in prihodkov od prodaje lastnih izdelkov.
Danes je klicev in elektronskih sporočil po njenih besedah bistveno manj, opažajo pa tudi, da je neurejenih lokacij, kjer se mačke nenadzorovano razmnožujejo, vsaj v ljubljanski občini vedno manj – tako zaradi delovanja društva, kot tudi delovanja preostalih prostovoljcev in zavetišča.
Po ulovu prostoživeče mačke ji veterinar v pristojnem zavetišču nudi ustrezno oskrbo. Vse prostoživeče mačke so klinično pregledane, tudi z Woodovo svetilko, s katero iščejo znake mikrosporije. Vse bolne prostoživeče mačke se testira tudi za kužne bolezni, kot sta mačji aids (FIV) in mačja levkoza (FeLV), ki nista prenosljivi na ljudi ali druge vrste živali. Ker gre za neozdravljivi virusni bolezni, se okužene mačke ne morejo vrniti v okolje, zato se jih praviloma evtanazira.
Če je mačka zdrava, veterinar opravi sterilizacijo oziroma kastracijo in mačko označi z zarezo v desno uho (odščipne vršiček ušesa). Tako je mogoče že na daleč opaziti, katere mačke so že oskrbljene.
Takim mačkam se odpravi tudi notranje in zunanje zajedavce ter tako prepreči širjenje okužb. Mačke nato vrnejo nazaj v njihovo naravno okolje in jih nadzorujejo na organiziranih krmiščih. Če gre za mladiče ali socializirane mačke, jih namestijo v zavetišču in jim pomagajo najti nov dom, pogosto pa na pomoč priskočijo tudi prostovoljci, ki zavrženim ali osirotelim mladičem nudijo začasno oskrbo v njihovih domovih.
Zelo redko se zgodi, da se kdo, na primer okoliški prebivalci ali hranilci prostoživečih mačk, ne strinja s sterilizacijo mačk, češ da to ni naravno. S takšnimi osebami se prostovoljci pogovorijo in jim razložijo, da prostoživečim mačkam s sterilizacijo oziroma kastracijo omogočijo bolj kakovostno, daljše življenje in preprečijo širjenje bolezni med živalmi.