Sobota, 11. 4. 2015, 10.28
8 let, 7 mesecev
Predolgo "vozičkanje" naredi motorično nezrele otroke
Janja in Vesna, mamici, vaditeljici in lastnici Pedosane, na gibalnih uricah starše učita, kako ravnati z dojenčkom in kako ga z ustreznimi prijemi in igro spodbujati v njegovem razvoju, vse seveda v skladu z njegovim razvojnim potencialom.
"Starše učimo, da otrokom pustijo, da sami raziščejo svet okoli sebe in pridejo sami do določene razvojne stopnje. Da jih pustijo, da kdaj padejo in se znajo uloviti, da jih ne vodijo za roke, da bi se naučili hoditi."
Janja in Vesna sta se spoznali na eni izmed podobnih vadb pred šestimi leti, ko sta na njih hodili vsaka s svojo hčerko, ki jima je po srečnem naključju obema ime Neža.
"Rojeni sva bili, da sva danes skupaj. Takrat sva se zanimali za vadbo in se je tudi naučili. Po enem letu usposabljanja sva šli na samostojno pot. Na vadbi se nama je porodila ideja za delo z dojenčki. Razmišljali sva, kako se da marsikaj spremeniti in prinesti v razvoj dojenčka. Tri leta sva na svojem, pet let pa delava z dojenčki," doda Vesna. Pozneje sta se jima pridružili še Ina in Eva, zdaj usposabljata še Sanjo.
Njune vadbe so razporejene glede na starost in stopnjo razvoja dojenčka. V vsaki skupini je osem dojenčkov z mamicami, vadba traja 45 minut, vsaj enkrat na teden. "V posamezni skupini delamo različne razvojne spodbude z različnimi pripomočki, predvsem pa z ustreznimi prijemi. Tako se zgodijo razvojne faze, ki so zelo pomembne. Najpomembnejša razvojna faza je kobacanje, "hoja" po dlaneh in kolenih."
"Otroci so predolgo v vozičkih, namreč trend v Ljubljani je, da so mamice po cele dopoldneve z dojenčki naokrog v vozičkih, 'kofetkajo'. Poleg tega je na trgu tisoč pripomočkov, s pomočjo katerih se dojenčki neprimerno razvijajo. Starši so nepoučeni o ustreznem pestovanju, prehitro jih postavijo pokonci, prehitro jih učijo hoditi. Spretnosti, ki jih morajo razviti ob tem, da ustrezno padejo, da se ustrezno odzovejo, starši dojenčkom nevede vzamejo in pozneje otroci ne znajo npr. po stopnicah navzdol, plezati po drevesih, sonožno skakati, da o slabi drži sploh ne govorimo."
Poudarjata, da se gibalni in mentalni razvoj razvijata vzporedno. Za razvoj motorike je zelo pomembno prav prvo leto otrokovega življenja.
"Mislim, da delava dobro, saj si naju želijo povsod. Smo v Ljubljani, Kranju in Postojni, začenjamo predstavitve v Novi Gorici in na Jesenicah. V Ljubljani bi naju radi imeli na različnih lokacijah, a ne gre, ker delamo samo štiri. Najina reklama se širi od ust do ust, od ene zadovoljne mamice do druge."
V teh nekaj letih lahko že spremljata razvoj svojih učencev. "Mamice, ki so bile pri nama, z otroki pridejo in povedo, kako so njihove otroke pohvalili v vrtcu, kako so spretni, kako se gibalno znajdejo in nimajo težav s hojo. Tudi pediatri opazijo napredek v razvoju svojih pacientov in vprašajo, kam hodijo na vadbo. Veseli sva, da tudi pediatri napotijo mamice z zdravimi dojenčki na našo vadbo."
Njuna želja je, da bi dvignili raven ozaveščanja, zato tudi predavata nosečnicam v materinski šoli, da mogoče začnejo razmišljati najprej o pravilnem ravnanju z otrokom ter kako lahko prav oni vplivajo na njihov razvoj od rojstva dalje.