Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Nedelja,
22. 12. 2013,
17.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

otroci glasba

Nedelja, 22. 12. 2013, 17.53

8 let, 7 mesecev

Flavtistka in skladatelj z metodo poučevanja flavte za najmlajše otroke

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ana Pucihar Kavčič je flavtistka. Blaž Pucihar je pianist, ki se je podal v skladateljske vode. Ana je zasnovala metodo poučevanja flavte za najmlajše, Blaž je za to napisal priredbe in skladbe.

Flavtistka Ana Pucihar Kavčič se je intenzivno posvetila poučevanju flavte otrok. Svoje izkušnje igranja, koncertiranje je njena strast, je na magisteriju poglobila s pedagoško teorijo. Zasnovala je metodo Igrajmo se flavto, ki jo je prelila v učbenik. Ta želi nadomestiti tiste iz leta 1984. Ana Kavčič Pucihar in Blaž Pucihar sta učbenik zasnovala v stiku s sodobnim svetom, barvito in skozi premišljeno strukturirane glasbeno-didaktične igre.

Novost, ki jo prinaša ta metoda učenja flavte je, da se otroci lahko tega glasbila začnejo učiti že pri šestih letih na anatomsko prilagojenih flavtah. Do zdaj je za spodnjo mejo veljala starost devet let. Otroci se po metodi Igrajmo se flavto glasbila učijo v skupinah, po trije ali štirje, pozneje individualno. Učbenik Igrajmo se flavto „ima izrazito slovensko noto“, tudi pojasnjuje Ana Pucihar Kavčič. V njem je namreč 40 ljudskih slovenskih skladb in okoli 60 avtorskih od baroka do čačačaja. Glasbena teorija je predstavljena skozi igro, zavozlanke, premetenke in križanke.

Pedagoginja pravi, da kljub temu, da pri nas učbenika, ker ima dodane elemente delovnega zvezka, na zavodu za šolstvo niso mogli uvrstiti v uradni postopek potrjevanja gradiva za vključitev v državni učni načrt, delo z njim daje dobre rezultate. Po svoji metodi poučuje na Glasbeni šoli Škofja Loka. Dodaja, da otroci v glasbeno-didaktičnih igrah uživajo, na tekmovanjih in sprejemnih izpitih na srednjo glasbeno šolo in v nadaljevanju na akademijo pa so uspešni.

Pred učbenikom za najmlajše flavtiste Igrajmo se flavto sta flavtistka in skladatelj izdala že dve didaktično-glasbeni zbirki, pod naslovom Flavta se igra in Lunina čarobna flavtica. Pred leti sta prvenec Flavta se igra prijavila na ministrstvu za kulturo, javne finančne podpore nista prejela, prav tako nista dobila slovenskega založnika. Zato sta učno gradivo izdala v samozaložbi, njegovo vrednost v pedagoško-kulturnem smislu pa so prepoznali v tujini. V Združenih državah Amerike, Veliki Britaniji in Franciji, ki velja za številko ena med sodobnimi flavtisti.

Z učbenikom Igrajmo se flavto se prvih sprehodov po glasbilu tako učijo tudi francosko govoreči otroci. V Veliki Britaniji sta njuni zbirki skladb Flavta se igra in Lunina čarobna flavtica postali del priporočene liste pedagoškega izpitnega glasbenega gradiva. Britanski Associated Board of Royal Schools of Music ( ABRSM) vsako leto namreč izvede prek 650 tisoč ocenjevanja glasbenega gradiva v 93 državah sveta. ABRSM je avtorske pravice za Vihravega ponija, skladbo iz zbirke Lunina čarobna flavtica, celo odkupil in ga natisnil v svojih publikacijah, namenjenih izpitnemu ocenjevanju. Skladba je tako postala del britanskega obveznega učnega gradiva.

Interaktivno učno gradivo Posebno zgodbo pa glasbeni par Pucihar-Kavčič ustvarja tudi v Ameriki. Profesorico flavte Nicole Molumby z univerze Boise v državi Idaho je metoda učenja glasbila za otroke navdušila. Ana Pucihar Kavčič pa je tako postala kandidatka za Fullbrightovo štipendijo. Če bo vse po sreči, bo od marca naprej na omenjeni univerzi delala na projektu priredbe učbenika Igrajmo se flavte za ameriški trg. To pomeni, da bo v učno gradivo vključila ameriške ljudske skladbe, z računalniškim oddelkom na univerzi pa bodo razvili računalniško aplikacijo z glasbenimi vajami. Učbenik bo tako nagrajen tudi s sodobnimi tehničnimi možnostmi in razširjen v interaktivnost. Če bo to uspelo, bo šlo za eno prvih tovrstnih računalniških aplikacij, poudari flavtistka.

To pa še ni vse, saj na univerzi Boise pripravljajo tudi uprizoritev otroške predstave Lunina čarobna flavta. Gre za glasbeno pravljico za flavto in klavir Blaža Puciharja. Organizirali bodo tudi Puciharjev glasbeni festival, kjer bodo obširno predstavili njegovo skladateljsko delo. Izvajali bodo njegova komorna in zborovska dela, Nicole Molumby pa bo v Ameriki krstno izvedla njegov Koncert za flavto in godala.

Tehnični elementi zaviti v prijetno melodiko Ni naključje, da Blaž Pucihar piše največ za flavto. Veliko prav za otroke, saj ga k temu spodbuja Ana. In kako sklada za otroke? „Bistveno je, da se otrok določenih tehničnih elementov, ki jih mora osvojiti, nauči mimogrede, ker jih zavijem v prijetno melodiko,“ pravi skladatelj. Tako tudi glasbeno pravljico Lunina čarobna flavta spremlja zgoščenka, na kateri je posneta celotna skladba s klavirjem in flavto. Otrok tako lahko sliši, kako naj bi to zvenelo. Ob posneti klavirski spremljavi pa lahko mladi glasbenik to nato preizkusi tudi sam.

Lunino čarobno flavto spremlja zgodba, napisal jo je Blaž Pucihar. Za žive in zabavne ilustracije je poskrbel ilustrator Igro Šinkovec.

Ne spreglejte