Sreda, 27. 8. 2014, 11.14
7 let, 2 meseca
Britanski kraljevi program, ki zaposluje mlade Slovence
Gre za program, namenjen mladim med 14. in 25. letom, ki na nek drugačen način krepi osebnostne lastnosti mladih – od vztrajnosti, premagovanja ovir do discipline. "Program mi je pomagal osebnostno zrasti," pravi maturantka Polona Tušar.
Program je ob leta 1956 navdušil že več kot osem milijonov mladih iz več kot 142 držav, med njimi tudi Slovenije.
Tekmuje zgolj sam s seboj. Na začetku si namreč pod vodstvom mentorja, to so učitelji na šolah, skavtski ali taborniški voditelji, kdor je pač za to usposobljen, zastavi cilj in zariše pot, kako ga bo dosegel.
Z doseganjem ciljev pa osvaja stopnje, od bronaste prek srebrne do zlate. Merilo za pridobitev priznanja je izboljšanje sposobnosti udeleženca, doseženo z njegovo vztrajnostjo. Vsak napreduje po lastnih zmožnostih in tekmuje le sam s seboj.
Pri športu je medtem pomembno, da gre za rekreativno in netekmovalno raven, kjer mladi dosegajo osebne dosežke. "MEPI-jevci tu pogosto poudarjajo, da če se ukvarjajo samo s športom, nimajo drugih obšolskih dejavnosti, medtem ko so pri tem programu vsestransko dejavni," pravi Anžur Černičeva.
Krona celotnega programa, ki se je mladi tudi najbolj veselijo, so odprave. Gre za obliko preživetja v naravi, kjer so mladi povsem sami, s seboj morajo nositi vso opremo, ki jo potrebujejo, sami si morajo skuhati, si priskrbeti prenočišče in na dan prehoditi približno 25 kilometrov. Anžur Černičeva pravi, da je to običajno najbolj zanimivo za mlade, a obenem tudi težka preizkušnja, ki jih uči veščin, kot so prva pomoč, orientacija, psihofizična kondicija, refleksija."
Poleg osebne rasti imajo mladi na koncu zlate stopnje izpolnjen poseben indeks, v katerega so skozi celoten program beležili vse svoje dejavnosti. V tujini ima ta že veliko veljavo pri vpisu na fakulteto in tudi pri delodajalcih. Z indeksom namreč mladi pokažejo, da niso le strokovno podkovani, temveč "je širok človek in ima neke osebnostne lastnosti, ki so danes zelo cenjene", poudarja Anžur Černičeva.
Te veljave indeks v Sloveniji še nima, si pa za to prizadevajo na nacionalnem MEPI uradu. V ta namen izvajajo projekt Lažje zaposljiv, s katerim želijo dokazati, da ta mednarodni program pozitivno učinkuje na državljanske in socialne kompetence mladih, ki jih delajo bolj prilagodljive, vztrajne, proaktivne, disciplinirane in s tem lažje sprejemljive za trg delovne sile, razlaga Anžur Černičeva.