Torek, 9. 9. 2014, 14.59
8 let, 7 mesecev
Banalna težava preprečila svetovni rekord
34-letni Jure Daić je večkratni državni rekorder v potapljanju na vdih in prvi Slovenec, ki se je potopil pod magično mejo 100 metrov.
Zanimivo je, da je bil najprej goreč košarkar, a ga je poškodba oddaljila od parketa, zato je iskal šport, pri katerem hrbtenica ne bi preveč trpela. "Potapljanje se je izkazalo kot najbolj idealna opcija. Najprej sem se začel ukvarjati s podvodnim ribolovom, ker sem v tem hotel biti še boljši, sem se lotil še potapljanja na vdih."
"Morda ljudje, ki ne poznajo mojih priprav, res mislijo, da je moje početje tvegano, če ne celo izzivanje usode. Vsi potopi so natančno premišljeni, vedno obstajajo neke rezervne rešitve, vedno so prisotni varnostni potapljači. Res je, da so se v preteklosti dogajale nesreče, a se je iz njih dalo veliko naučiti. Seveda je vse odvisno od posameznika, vedno so izjeme, ki ne upoštevajo pravil. Lahko pa rečem, da so moji potopi na 100 metrov globine bolj varni kot potopi otrok, ki se sami potapljajo na globini od pet do šest metrov," poudarja Daić, ki ga javnost bolj pozna kot potapljača na vdih, a sam se raje potaplja z masko in plavutmi.
Potapljaču ni dovoljena uporaba sodobne potapljaške opreme, kot so maska, plavuti ali potapljaška obleka. "Gre za ohranjanje tradicionalnega načina potapljanja," pojasni Daić, ki se je na potop, s katerim je želel podreti svetovni rekord – Nemec Andreas Güldner se je junija letos na Rdečem morju v Egiptu potopil 112 metrov –, izredno dobro pripravil, a se je zapletlo tam, kjer se ni nikoli prej.
"Uspešno sem premagal mraz, uspelo se mi je sprostiti, izenačeval sem pritisk in pričakoval sem potop globlje od 100 metrov. Težava je nastala, ker se je v čolnu zapletla vrv, kar se nam nikoli prej, pa smo opravili ogromno poskusov, ni zgodilo, zato se nisem mogel spustiti globlje. Vedel sem, da je nekaj drugače, saj se mi je vse skupaj zdelo preveč lahko, a sem upal, da je to pač znak moje sproščenosti."
Tako se je dvignil na površje, prepričan, da ima svetovni rekord v žepu, a žal ni bilo tako. Takoj naslednji dan so potop želeli ponoviti, a jim jo je zagodlo vreme, pozneje pa so se za številne spremljevalce začele delovne obveznosti in so morali projekt končati.
Delo, družina in priprave
Daić se bo do konca potapljaške sezone posvečal vlogi inštruktorja, nato pa bo večino časa namenil družini, kjer ga nestrpno pričakuje tudi njegov le šest tednov star drugorojenec. Potem pa bo že čas za nove telesne in organizacijske priprave na prihodnjo sezono. Ko bo, upamo, padel tudi svetovno rekord.