Petek, 12. 5. 2023, 10.02
1 leto, 4 mesece
Planet 18
"Smo kot Titanik, ki se potaplja, orkester pa še naprej veselo igra" #video
Po beograjskem strelskem pohodu je vse več opozoril o medvrstniškem nasilju tudi pri nas. Več v informativni oddaji Planet 18 ob 18. uri na Planetu.
"Smo kot Titanik, ki se potaplja, orkester pa še naprej veselo igra." Tako pravi strokovnjak na področju vzgoje Sebastjan Kristovič, ki opozarja, da nismo priča le izjemnemu porastu medvrstniškega nasilja, ampak tudi porastu agresivnega vedenja otrok in mladostnikov do staršev ter pedagoških delavcev. Vzgoja se začne doma in šola ali vrtec sta samo podaljška domače vzgoje. S Kristovičem, ki je med drugim raziskovalec s področja logoterapije, duševnega zdravja in vzgoje, se je pogovarjala ekipa Planet 18.
Današnji otroci so produkt vzgojno-izobraževalnega sistema, produkt vzgoje doma ter produkt družbenih omrežij in zaslonov.
Sebastjan Kristovič pravi: "
Svoje doda še vzgojno-izobraževalni sistem, ki je, kot meni dr. Kristovič, v naši državi oropan trenutka vzgoje, saj je pedagoški poklic v tem smislu degradiran, odvzeti so mu strokovna integriteta, dostojanstvo in avtonomija. V šolah se praktično več ne vzgaja in to, čemur smo priča v zadnjem obdobju, je pravzaprav logična posledica sistemske ureditve, ki je vzgojo povsem eliminirala.
Raziskave kažejo, da se je duševno zdravje otrok in mladostnikov nekje do 18. oziroma 19. leta v zadnjih 25 letih poslabšalo za od 65 do 70 odstotkov.
Doktor Kristovič poziva, da se opolnomočimo, zberemo pogum in sprejmemo takojšnje ukrepe. Eden izmed prvih bi bil, da v slovenskih osnovnih šolah učencem ne bi več dovolili uporabe mobilnih telefonov.
Otrokom je treba pomagati, da bodo znali uravnavati svoja čustva, stres, negativna občutja, da se bodo znali na ustrezen način spoprijeti z določenimi negativnimi izkušnjami v življenju, saj le na tak način ne bodo posegali po tako radikalnih sociopatskih dejanjih, kot je nasilje.