Sobota, 27. 12. 2025, 7.01
36 minut
Vojna v Ukrajini
Kijev tarča ruskih raket, Zelenski se je oglasil z letala #video
V noči na 27. december je bil Kijev tarča obsežnega balističnega raketnega napada, v katerem je Rusija na prestolnico Ukrajine izstrelila več hiperzvočnih raket Kinžal, balističnih raket Iskander in križarskih raket Kalibr. Po zadnjih podatkih je bila v napadu ubita ena oseba, več pa je bilo ranjenih. Na napad se je odzvala tudi Poljska, ki je ponoči mobilizirala svoja vojaška letala, so sporočile poljske oborožene sile. Vojaška uprava je sporočila, da napada še ni konec.
Poudarki dneva:
13.15 Zelenski pri nekaterih vprašanjih ne bo popuščal
7.35 Kijev tarča obsežnega raketnega napada
7.00 Zelenski in Trump se bosta srečala na Floridi
13.15 Zelenski pri nekaterih vprašanjih ne bo popuščal
Medtem ko je Kijev še vedno tarča obsežnega ruskega napada, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odpotoval v ZDA na srečanje s predsednikom Donaldom Trumpom. Poudaril je, da se Ukrajina ne bo odpovedala svoji ozemeljski celovitosti ali nadzoru nad jedrsko elektrarno Zaporožje, hkrati pa zahteva močna varnostna jamstva, poročajo ukrajinski mediji.
Zelenski se je novinarjem oglasil z letala, ki je na poti na Florido.
"Trenutno smo na letalu za Florido. Na poti se bomo ustavili v Kanadi," je dejal med spletnim nagovorom novinarjem. Potrdil je, da se bo srečal tudi s kanadskim premierjem Markom Carneyjem, s katerim nameravata "prek spleta komunicirati z evropskimi voditelji, razpravljati o vseh vprašanjih in podrobnosti dokumentov, ki jih bom pregledal z ameriškim predsednikom, ter opozoriti na vse občutljive točke".
V odgovoru na vprašanja o morebitnih kompromisih je Zelenski izrecno dejal, da se o nekaterih vprašanjih ne bo pogajal. "Za ukrajinsko ljudstvo zagotovo obstajajo rdeče črte. Mednje spadajo naša ozemlja in jedrska elektrarna Zaporožje. Pravno gledano pod nobenim pogojem ne bomo ničesar priznali," je dejal in poudaril, da se bo vlada pred sprejetjem kakršnihkoli pomembnih odločitev posvetovala z državljani.
Kot prednostno nalogo je izpostavil varnostna jamstva. "Rusija je sprožila obsežen napad na Ukrajino. Na poti do mirovnih pogovorov je njihov odgovor jasen. Najpomembnejše je, da mora biti vsak naš korak podprt z močnimi varnostnimi jamstvi, ki zagotavljajo našo zaščito," je še dejal ukrajinski predsednik.
7.35 Kijev tarča obsežnega raketnega napada
V noči na 27. december je bil Kijev tarča obsežnega balističnega raketnega napada, v katerem je Rusija na prestolnico Ukrajine izstrelila več hiperzvočnih raket Kinžal, balističnih raket Iskander in križarskih raket Kalibr. Po zadnjih podatkih je bilo v napadu ranjenih najmanj 19 ljudi, vključno z dvema otrokoma. Na napad se je odzvala tudi Poljska, ki je ponoči mobilizirala svoja vojaška letala, so sporočile poljske oborožene sile. Vojaška uprava je sporočila, da napada še ni konec.
Kyiv. The moment a russian Shahed drone deliberately hits a residential building. pic.twitter.com/JWz1frpzUB
— UAVoyager🇺🇦 (@NAFOvoyager) December 27, 2025
V prestolnici je bilo slišati več eksplozij, v mestu Brovary, približno 20 kilometrov od Kijeva, in okolici pa je prišlo do izpadov električne energije. Po poročanju BBC je župan Vitalij Kličko dejal, da ukrajinska zračna obramba napad odbija in prebivalce mesta pozval, naj se zatečejo v zaklonišča.
Napad je povzročil veliko škodo na infrastrukturi. Kot je povedal Kličko, je brez centralnega ogrevanja ostalo več kot 2.600 stanovanjskih stavb, 187 vrtcev, 138 šol in 22 socialnih ustanov.
O škodi so poročali tudi v okolici prestolnice. V Višgorodu je bila poškodovana večnadstropna stavba, v okrožju Boryspil pa več skladišč in avtomobilov.
7.00 Zelenski in Trump se bosta srečala na Floridi
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je napovedal, da se bo v nedeljo na Floridi srečal z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom. Govorila bosta o končanju vojne v Ukrajini, poročajo tuji mediji.
Zelenski je dejal, da se želi v pogovorih osredotočiti na mirovni načrt, ki so ga predstavile ZDA, in na ločene predloge za varnostna jamstva. Vendar je visoki ruski uradnik dejal, da se ta načrt "radikalno razlikuje" od tistega, ki ga je ZDA posredovala Rusija.
Kremelj se medtem ni odzval na ponudbo Zelenskega za umik vojakov iz vzhodne ukrajinske regije Donbas, če se bo umaknila tudi Rusija.