Nedelja, 24. 2. 2013, 9.50
8 let, 7 mesecev
ZDA in Velika Britanija z načrtom za zaseg sirskega kemičnega orožja
Sirska državljanska vojna se je začela pred skoraj dvema letoma in zahtevala že več kot 70 tisoč smrtnih žrtev, svet pa ob tem skrbi tudi kemično orožje, ki naj bi ga posedoval sirski režim s predsednikom Bašarjem Al Asadom na čelu. ZDA in Velika Britanija pa se bojijo, da bi živčni strup in preostalo kemično orožje prišli v roke teroristov, če sirska vlada pade, piše Telegraph.
Britanska obveščevalna služba pa je prepričana, da je Sirija dolga leta kopičila orožja za množično uničenje, med njimi tudi živčni strup, kot je sarin, ki velja za eno najsmrtonosnejših orožij na svetu, in kemično orožje, kot je plin iperit. Za zdaj jih sirske varnostne sile še niso uporabile, britanski agenti pa so prepričani, da jih sirska vojska skrbno varuje, piše Telegraph.
Strateška delovna skupina, v katero so vključeni ameriški, britanski in avstralski vojaški poveljniki ter predstavniki vlad, je že pripravila nekaj scenarijev za zavarovanje orožja za množično uničenje. Osredotočili pa so se predvsem na scenarij, ki vključuje propadlo državo, ki ne more zavarovati orožja za množično uničenje, pri čemer bi morale ZDA in druge države posredovati.
Viri blizu britanskega obrambnega ministrstva pa so razkrili, da je ena od nepričakovanih posledic arabske pomladi ta, da se je na nelegalnem trgu z orožjem pojavilo večje število prepovedanega orožja. "Ko je padla libijska vlada, je izginilo več tisoč kosov orožja, ki lahko sesujejo tudi letalo," je za Telegraph povedal omenjeni vir in dodal: "Vemo, da ima Sirija veliko orožja, med njimi tudi kemičnega. Moramo zagotoviti, da se ne bo znašlo v rokah teroristov."