Petek, 31. 5. 2013, 8.31
8 let, 7 mesecev
ZDA in Nemčija pozvali Rusijo, naj ne dobavlja orožja Siriji
Sirski izstrelki so zadeli izraelske položaje na Golanski planoti, vendar ni jasno, ali so bili cilj uporniki na meji. Izrael je odgovoril z ognjem. Sirija in Izrael sta sicer uradno v vojni od leta 1948 ko je nastala judovska država, vendar je na meji v zadnjih letih precej mirno.
Izrael je po drugi strani napovedal, da bo napadel, če bo Sirija obrambni sistem uporabila proti njim. Judovska država je letos izvedla že tri zračne napade na cilje v Siriji, da bi preprečila dotok orožja v Libanon k šiitskemu gibanju Hezbolah.
Al Asad je potrdil, da se bo Sirija načeloma udeležila junijske mirovne konference v Ženevi, če ne bo nesprejemljivih predpogojev. Glavna opozicijska skupina izven Sirije Nacionalna koalicija se konference ne namerava udeležiti dokler se nadaljujejo pokoli. Začasni voditelj skupine George Sabra je o diplomatski konferenci dejal, da bo farsa, dokler sirske vladne sile ob podpori Hezbolaha nadaljujejo svoje zločine.
Nacionalna koalicija je sporočila, da se ji je na srečanju v Carigradu pridružilo 43 novih članov in da zdaj šteje 114 članov. Med novim člani koalicije jih 15 prihaja iz generalštaba Svobodne sirske vojske, 14 iz sirskih revolucionarnih gibanj in 14 iz drugih skupin.
Medtem se nadaljuje krvava bitka za strateško mesto Kusair blizu meje z Libanonom. Sirski zdravnik je za BBC opisal tamkajšnje grozote: v predelu mesta, ki ga nadzorujejo uporniki, je ujetih 600 ljudi, ki nimajo dostopa do zdravstvene oskrbe, zmanjkuje pa tudi že pitne vode.
"Za vsako ceno moramo ohraniti narodno enotnost. In jasno, vojaško vmešavanje Hezbolaha ne pomaga," je poudaril libanonski premier. Po njegovih besedah posredovanje Hezbolaha ni razlog, da bi se tudi Libanon zapletel v sirski konflikt. "Prepričati moramo Hezbolah, da se ne vplete še globlje v Sirijo," je dodal.