Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 10. 2015,
12.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Severna Koreja

Torek, 13. 10. 2015, 12.32

8 let, 7 mesecev

"Veliki vodja mi je bral misli"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najmlajša prebežnica iz Severne Koreje je napisala knjigo o svojem življenju, a o njeni zgodbi se porajajo dvomi.

Yeonmi Park je stara 22 let in je prebežnica iz Severne Koreje. Njena družina je bila v deželi Kimove dinastije med premožnejšimi, a so njenega očeta zaprli, potem ko so ga obtožili nedovoljenega posla. Njena mama se je zato odločila, da bo skupaj s hčerkama pobegnila. Yeonmi je tedaj imela 13 let.

Zdaj živi v Seulu in pred dvema tednoma je izdala knjigo svojih spominov na življenje v Severni Koreji in pobeg. Govorila je tudi na londonski konferenci Ženske po svetu in pričala o tem, kako grozljiva je diktatura dinastije Kim. "Zame je Zahod raj, Kim Džong Un pa zločinec, ki ubija na milijone ljudi. Upam, da ga ne doživljate kot zabavno maskoto," je dejala v Londonu. Že večkrat je dejala, da se v Severni Koreji dogaja holokavst in da bi se Zahod tega moral zavedati.

Na Kitajskem so jih prodali kot sužnje V svoji knjigi opisuje, da je odrasla v strahu, saj ji je mama rekla, da lahko le šepeta, saj tudi ptice prisluškujejo njihovim pogovorom. Kadar sta bili s sestro lačni, sta jedli kobilice in miši. "Prepričana sem bila, da lahko veliki vodja bere moje misli in da me bo kaznoval, če bom grdo razmišljala," je zatrdila.

Na Kitajsko so plavale prek hladne reke in hodile čez gorovje. Na poti so se ločile in sestre niso več našle. A ker tam prebežnike iz Severne Koreje vračajo v Pjongjang, so bile na Kitajskem na milost in nemilost prepuščene podzemlju. Njo in mamo so prodali kot delavki, naprej pa so ju preprodali kot prostitutki.

Yeonmi je prva od prebežnikov iz Severne Koreje, ki odkrito kritizira Kitajsko, ki jim ne omogoča običajnega življenja, temveč jih potisne naravnost v roke kriminalcem in preprodajalcem ljudi. Po dveh letih jima je z mamo uspelo pobegniti prek puščave Gobi v Mongolijo in zaprositi za status begunca. Poslali so ju v Južno Korejo. Aktivistka nevladnih organizacij "Ko sem prišla v Južno Korejo, se je vse bleščalo. Celo na toaletnem papirju je bilo narisano cvetje in dišalo je," je povedala. Kot pravi, se je tedaj šele učila življenja na svobodi: "Svoboda je bila zame način, kako lahko nosim uhan, ne pa svoboda govora." Nadaljevala je študij in delala kot natakarica. Lani je s Kitajske pobegnila še njena sestra, tako da zdaj živijo skupaj z mamo.

Yaonmi Park je postala aktivistka. O svojem življenju v Severni Koreji je pisala za časopisa Washington Post in Guardian, sodeluje tudi v nevladni organizaciji, ki severnokorejskim prebežnikom pomaga na poti iz Kitajske v Južno Korejo. Svojo zgodbo in podrobnosti življenja v Severni Koreji razlaga tudi na različnih konferencah.

Dvom o resničnosti zgodbe Toda nekateri dvomijo, da je njena zgodba povsem resnična. Avstralska novinarka Mary Ann Jolley je po tem, ko se je pogovarjala z dekletom, dejala, da njena zgodba ni dosledna. V Južni Koreji Parkova nastopa v televizijskem šovu o severnokorejskih ženskah. Druge prebežnice jo opisujejo kot Paris Hilton Severne Koreje, saj naj bi se hvalila, da je njena mama imela Chanelovo torbico.

Novinarka je lani v reviji Diplomat navedla več nedoslednosti v zgodbi Yaonmi Park. Recimo, da naj bi leta 2002 na stadionu v domačem kraju videla usmrtitev ženske, ki so jo obsodili na smrt, ker je gledala hollywoodski film. Drugi pribežniki so zatrdili, da v mestu Hyesan usmrtitev nikoli niso izvrševali na stadionu, temveč v predmestju, ter da zaradi ameriškega filma nikogar niso usmrtili javno.

Nedoslednosti naj bi bile tudi v zgodbi o njenem pobegu. Najprej je trdila, da so pobegnili skupaj z očetom, pozneje pa, da se jim je oče pridružil naknadno. V prvi različici zgodbe naj bi oče sam navezal stik s tihotapci ljudi, v drugi naj bi njeno mamo kriminalci posilili, ker je hotela zaščititi hči.

Prebežniki iz Severne Koreje se bojijo, da bi take nedoslednosti, ki bi lahko bile lažne zgodbe, vrgle senco dvoma na vse izpovedi o življenju v Severni Koreji. Yaonmi Park se je pozneje za vse nedoslednosti v zgodbi opravičila z razlago, da je bila takrat stara 13 let in da si je marsikaj napačno zapomnila. Menda je zdaj mamo in sestro povprašala po natančnejših podatkih, tako da naj bi bili v njeni knjigi zapisani točno.

Ne spreglejte