Nedelja, 4. 3. 2018, 17.16
6 let, 8 mesecev
V Vzhodni Guti umrlo več kot 650 civilistov, več sto jih je zbežalo
Iz sirske enklave Vzhodna Guta, še zadnje pod nadzorom upornikov, je danes zbežalo več sto civilistov. Enklava je namreč tarča močne ofenzive vladnih sil, ki jo želijo razdeliti na dva dela in tako iz nje pregnati upornike. Na območju od torka po nekaj ur dnevno velja humanitarna prekinitev ognja, ki pa doslej ni imela pravih učinkov.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na Sirski observatorij za človekove pravice, so režimske sile do popoldneva zavzele več kot četrtino enklave, nato pa napredovale približno tri kilometre iz njenega glavnega mesta Duma. Operacija je po navedbah observatorija doslej potekala pretežno po območju obdelovalnih površin.
Rusija uvedla humanitarno prekinitev ognja
Humanitarno prekinitev ognja, ki vsak dan traja nekaj ur, je v torek uvedla Rusija, a pred današnjim begom od tam ni odšel še noben civilist, prav tako do 400.000 ljudi ni prišla humanitarna pomoč.
Letalsko in raketno obstreljevanje sirskega režima ob podpori ruskih letal, ki je v 12 dneh zahtevalo življenja več kot 650 civilistov v Vzhodni Guti, se je od začetka dnevnih peturnih prekinitev ognja zmanjšalo. Vendar pa je v tem času kljub temu umrlo več kot sto civilistov.
Mirovna resolucija ZN ni stopila v veljavo
Varnostni svet ZN je minulo soboto z resolucijo zahteval 30-dnevno prekinitev ognja za celotno Sirijo, vendar resolucija ni stopila v veljavo.