Torek, 11. 9. 2012, 18.55
8 let, 7 mesecev
V Evropskem parlamentu kritični do stališča članic glede proračuna 2013
Parlament je kritičen, ker želijo članice predlog komisije oklestiti za pet milijard. Vse tri strani bodo o tem spet razpravljale 26. septembra. Evropska komisija predlaga za prihodnje leto skoraj sedemodstotno zvišanje odobrenih plačil v primerjavi z letošnjim proračunom in dvoodstotno zvišanje odobrenih obveznosti, omejeno na raven inflacije. Komisija svoj predlog utemeljuje z dvema razlogoma. Prvi je, da je to zadnji letni proračun v večletnem finančnem okviru, ko plačila vselej strmo narastejo, saj se končujejo številni večletni projekti. Drugi razlog pa je, da je bil v preteklih letih sprejet proračun z manj sredstvi, kot jih je EU potrebovala, kar je imelo učinek snežne kepe neplačanih računov. Članice unije pa so julija zavzele stališče, da se lahko odobrena plačila povečajo za največ 2,79 odstotka v primerjavi z letošnjim proračunom, obveznosti pa na največ 1,27 odstotka. To je v primerjavi s predlogom komisije dobrih pet milijard evrov manj za plačila in dobro milijardo manj za obveznosti. Odzivi parlamenta, ki je tradicionalno na strani komisije, so negativni. Predstavnik parlamentarnega odbora za proračun je danes v razpravi opozoril, da se članice očitno ne zavedajo problema neplačevanja računov, zaradi katerega je na kocki verodostojnost EU.
Pristop članic k pogajanjem o proračunu bi morali po mnenju predstavnika odbora za proračun "vreči v koš zgodovine". Ob tem je pozval k "prožnosti in evropskosti". Tudi evropski komisar za proračun Janusz Lewandowski je danes spet izrazil razočaranje nad stališčem članic, ki je po njegovem mnenju v nasprotju s sklepi voditeljev EU, da mora biti proračun vir rasti in služb v Evropi. Glavni boj se po komisarjevih besedah običajno bije glede plačil, pri čemer pa iz že omenjenih dveh razlogov ni veliko izbire. Že proračun za leto 2011 je bil po njegovih besedah vsaj za pet milijard preskromen.
Predstavnik ciprskega predsedstva, minister za evropske zadeve Andreas Mavrojianis, je branil stališče članic, češ da so države zaradi nacionalnih rezov v izjemno težkem položaju in da je osnovni namen proračuna, spodbujanje rasti in konkurenčnosti, zaščiten. Mavrojianis je današnjo razpravo sklenil z ugotovitvijo, da z Lewandowskim pač nista "na enaki valovni dolžini", a izrazil prepričanje, da je s konstruktivnim sodelovanjem mogoče zagotoviti "realističen in uravnotežen proračun".