Nedelja, 18. 11. 2012, 14.48
8 let, 7 mesecev
V času krize Evropski parlament zvišal svoj proračun
V času, ko v Bruslju potekajo trda pogajanja o evropskem proračunu, se je Evropski parlament, ena pomembnejših evropskih inštitucij, odločil, da bo v naslednjem proračunskem letu porabil več sredstev za lastno promocijo. Približno 11,7 milijona evrov namerava vložiti v vzpostavitev kontroverznega muzeja Evrope, ki se naj bi imenoval Hiša evropske zgodovine.
Proračun Evropskega parlamenta se je zaradi novih projektov in drugih programov drastično zvišal, ampak le zaradi boljše promocije inštitucije in njene notranje politične razdelitve. Eden takšnih projektov je že zgoraj omenjena Hiša evropske zgodovine, ki bo svoja vrata odprla prihodnje leto, prikazovala pa bo ponos na evropsko zgodovino in širila zavest o evropski identiteti.
Evropski parlament pa ni zaprosil za zvišanje svojega proračuna samo za vzpostavitev muzeja, temveč bodo del proračuna prejele tudi posamezne stranke znotraj parlamenta, med njimi tudi evropska ljudska stranka, navaja Telegraph. Določen odstotek pa je namenjen tudi multimedijski razstavi o delu evropskih poslancev, ki se je premierno predstavila lani in za katero je Evropski parlament namenil 19,3 milijona evrov. Razstava vključuje igrano predstavo za otroke, pri čemer igralci uporabljajo najnovejšo tehnologijo, ki je na voljo.
Zvišanje proračuna pa je razjezilo britanske poslance v parlamentu, ki so pretekli mesec pritisnili na britanskega premierja Davida Camerona, da bi zagotovil znižanje evropskega proračuna za prihodnje obdobje. "Kavalirji ne sklepajo sporazumov o trošenju denarja drugih ljudi brez privolitve. To ni denar Evropskega parlamenta. Ker bomo zapravili milijone evrov za promocijo evropske zgodovine, bo naslednje leto še manj sredstev za lokalne storitve," je povedal britanski poslanec Douglas Carswell.
Medtem pa so države članice EU-ja še daleč od sklenitve sporazuma o evropskem proračunu, saj so evropski poslanci pretekli teden odkorakali s srečanja, ki je bilo namenjeno pogajanju o evropskem proračunu, saj se vlade držav članic niso strinjale z zvišanjem proračuna Evropskega parlamenta. Ta pa sicer podpira predlog Evropske komisije, ki predvideva zvišanje njihovega proračuna za devet milijard evrov.