Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
15. 1. 2015,
13.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

evro

Četrtek, 15. 1. 2015, 13.26

8 let, 8 mesecev

Švicarski frank brez zavor poletel v nebo

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Praktično v istem trenutku, ko je švicarska centralna banka odpravila omejitev razmerja med njihovo domačo valuto in evrom, je vrednost švicarskega franka ušla nadzoru. Do kdaj?

Še včeraj je bilo razmerje med evrom in švicarskim frankom, tudi pri nas, okrog 1,20 franka za evro. Danes je drugače: za en evro je bilo danes malo pred 12. uri tudi na slovenskih bankah mogoče dobiti komaj 0,95 švicarskega franka, za en evro pa je še vedno bilo treba odšteti 1,15 franka.

Veliki razkorak med nakupnim in prodajnim tečajem, v tem primeru okrog 20 odstotkov, nakazuje, da si trgi ne upajo napovedati, kje se bo vrednost švicarskega franka ustavila. Podoben razkorak smo nazadnje opazili pred kratkim, ko je ruski rubelj strmoglavil praktično v enem dnevu.

Ob 14.45 so se menjalni tečaji slovenskih bank ustavili pri približno 1,02 švicarskega franka za en evro.

Odprava kapice, še bolj negativne obresti Poglavitni razlog za vihar je odločitev švicarske banke, da odpravi kapico, ki je od septembra 2011 omejevala menjalno razmerje med švicarskim frankom in evrom. V centralni banki so ocenili, da vztrajanje pri kapici, s katero so ob uvedbi dejali, da bo varovala švicarsko gospodarstvo, "ni več smiselno".

"Ohranjanje najmanjšega menjalnega razmerja med švicarskim frankom in evrom ni več upravičeno, ker je zaradi znatnega padca vrednosti evra proti ameriškem dolarju zaradi te kapice tudi švicarski frank izgubil vrednost proti ameriškem dolarju," so svojo odločitev pojasnili iz Züricha.

To pa ni njihova edina današnja velika poteza: osrednje švivarske banke je še znižala temeljno obrestno mero z minus 0,25 odstotka na minus 0,75 odstotka – negativen predznak pomeni, da obresti na depozite ni in da morajo vsi, ki imajo depozite v švicarskih frankih na švicarskih bankah, za to bankam še plačati.

V enem trenutku med dopoldnevom je bilo v Švici za en evro mogoče dobiti samo še 0,805 švicarskega franka, zdaj pa se umirja na vrednosti okrog 1,05 franka za evro (po srednjem tečaju).

Odzvale so se tudi borze: švicarske delnice so se pocenile do šest odstotkov, naložbeniki pa so se po poročanju britanske medijske hiše BBC pognali v (za zdaj na videz) varnejše zavetje zlata in nemških obveznic.

Poteza švicarske banke ima velik vpliv na evro, zato bodo v Frankfurtu, sedežu Evropske centralne banke, morali dobro premisliti, kako naprej.

Nepremišljene poteze lahko namreč nadaljujejo manjšanje vrednosti evra, ki je v primerjavi z ameriškim dolarjem zadnje čase postopoma izgubljal in je zdaj na najnižjih ravneh v zadnjih več kot štirih letih.

Ne spreglejte