Nemški Süddeutsche Zeitung poroča, da bodo morali v prihodnje v EU bogati varčevalci pomagati pri reševanju bank. O Sloveniji: "Brez možnosti, da svoje banke sanira brez posojil od zunaj."
Kot poročajo pri omenjenem časniku, bo v prihodnje reševanje nasedlih evropskih bank z naslova evropskega mehanizma za stabilnost (ESM) prej izjema kot pravilo. V prvi vrsti naj bi banke reševali delničarji in veliki varčevalci, ESM pa bi pristojne evropske institucije uporabile v skrajni sili.
Najprej delničarji in veliki varčevalci, nato državni skladi in ESM
Kot nadaljuje časnik, bi pri reševanju najprej pomagali delničarji, nato upniki in nato varčevalci z vlogami nad 100.000 evrov. Po vseh prej omenjenih bo sledila pomoč iz novo nastalih nacionalnih skladov za pomoč bankam, šele nato bo prišel na vrsto ESM.
Evropski komisar za notranji trg Michel Barnier je poleg prej omenjenega v pogovoru za Süddeutsche Zeitung tudi dejal, da bodo jasna pravila glede novih postopanj v primeru reševanja bank javnosti posredovali in predstavili junija. Komisar je novosti sicer že predstavil 27 finančnim ministrom EU na srečanju v Dublinu.
Pričakujejo, da bo morala država že v kratkem zaprositi za pomoč
Na spletni strani omenjenega časnika so se obregnili tudi v situacijo v Sloveniji. Kot navajajo, se bo morala Slovenija svojega bančnega sektorja lotiti še po starih pravilih, so pa našo državo označili kot tisto, ki po novem povzroča skrbi v uniji. Avtor članka tudi navaja, da visoki predstavniki območja z evrom pričakujejo, da bo morala država že v kratkem zaprositi za pomoč.
"Vlada tarna in na ta način še poslabšuje položaj"
"Slovenija nima praktično nikakršne možnosti, da bi svoje banke sanirala brez posojil od zunaj," naj bi po poročanju časnika dejal nek neimenovani ekonomist. V časniku se obregnejo tudi ob delovanje vlade, saj poudarjajo, da gre za že pogosto viden vzorec obnašanja pristojnih v neki državi. "Namesto, da bi vlada energično reformirala, slovenska vlada tarna in na ta način še poslabšuje položaj," sklenejo v časniku.