Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
6. 4. 2014,
17.17

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Italija Slovenija

Nedelja, 6. 4. 2014, 17.17

8 let

Stranka Slovencev v Italiji ogorčena zaradi ravnanja slovenske poslanke v Rimu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Stranka Slovencev v Italiji Slovenska skupnost (SSk) je kritizirala slovensko poslanko v italijanskem parlamentu Tamaro Blažina, ker je nedavno predlagala popravek k novemu volilnemu zakonu.

V predstavništvu slovenske manjšine v Italiji so to izvedeli šele naknadno iz medijev. Dejanje Blažinove so v SSk označili kot "v manjšini povsem neusklajeno potezo" ter jo obtožili, da se je "ponovno odločila za soliranje v parlamentu".

Popravek ne zgolj neusklajen, temveč naj bi bil tudi škodljiv Kot so pojasnili, je predlagan popravek, poleg tega da je neusklajen, škodljiv za slovensko manjšino, "saj ničesar ne prispeva k olajšani izvolitvi slovenskih predstavnikov, pač pa z njegovo odobritvijo resno tvegamo, da bomo zaradi njegove sicer votle vsebine celo izgubili tudi možnost, da uveljavimo sodno varstvo zaradi kršitev določb zaščitnega zakona in ustave".

Predlog Blažinove gre namreč v smer, da bi rešitev glede zastopanosti manjšine omejili na senat, ki pa v skladu z reformnimi načrti italijanskega premiera Mattea Renzija v prihodnje ne bo imel nikakršnih bistvenih pristojnosti na zakonodajnem področju.

"Gre za nadaljevanje politike najmanjšega odpora" "Gre torej za nadaljevanje politike najmanjšega odpora, z (niti ne zagotovljenim) doseganjem ciljev, ki manjšini ničesar bistvenega ne prinesejo, in za postopno, a konstantno odrekanje temeljnim zahtevam, ki so bile neštetokrat dogovorjene in izpostavljene kot bistvene za celotno manjšino."

Kot so še zapisali, so trdno prepričani, "da moramo o tako pomembnem vprašanju najti soglasje vseh komponent manjšine ter vladi ter parlamentu predlagati enotno stališče, ki ga bo samo tako lahko učinkovito podprla tudi Republika Slovenija".

V SSk so poleg same Blažinove in njenega predloga ostro kritizirali tudi Renzijevo Demokratsko stranko oz. slovensko komponento te stranke, ki ji pripada Blažinova in s katero je SSk ob zadnjih deželnih volitvah v Italiji podpisala politični dogovor. Obtožujejo jo, da preprečuje kakršen koli napredek glede skupnega upravljanja slovenskih občin ter da izključuje SSk.

Ne spreglejte