Petek, 26. 2. 2016, 21.19
4 leta, 9 mesecev
Starost beguncev lahko določajo tudi z merjenjem testisov
Ko so starši otrok v Dijaškem domu Kranj protestirali proti nastavitvi šestih mladoletnih beguncev brez spremstva, so med drugim navajali tudi, da verjetno sploh niso stari manj kot 15 let, ker pribežniki lažejo o svojih letih.
Ob tem so navajali primer iz Švedske, ko je 15-letni begunec do smrti zabodel socialno delavko, ob tem pa se je porajal dvom, ali je fant res star le 15 let. Švedski zakon namreč ščiti mladoletnike brez spremstva, mlajše od 18 let, ki ne morejo biti deportirani. Samo v lanskem letu je na Švedskem za azil zaprosilo 35 tisoč mladoletnikov brez spremstva.
Po navedbah Deutsche Welle je del problema tudi v tem, da švedski pediatri ne želijo izvajati postopkov ugotavljanja starosti, češ da so zakonsko določeni postopki premalo natančni. Na Švedskem starost pribežnikov ugotavljajo z rentgenskim slikanjem zob in zapestij. "Razlike med posamezniki so prevelike, da bi lahko določili natančno starost," je prepričan pediater iz stockholmske univerze Anders Hjern, ki je tudi sam vodil postopke medicinskega ugotavljanja starosti mladoletnih beguncev.
"Pri zgodnjih adolescentih je zelo težko določiti starost, še posebej, če gre za populacijo, ki je sicer niste vajeni," je za DW opozoril profesor Hjern: "Dečki z Bližnjega vzhoda so na primer že zelo zgodaj v najstniških letih veliko bolj poraščeni kot njihovi švedski vrstniki, zaradi tega se zdijo tudi starejši."
Predstavljajte si mladoletnika z Bližnjega vzhoda, ki mu slovenska medicinska sestra ukaže, da naj sleče hlače, nato pa mu z roko preveri velikost testisov, ki jo primerja z velikostjo kroglic. "Bili smo prisotni pri nekaj takih postopkih in kolegica, ki je bila zakonita zastopnica mladoletnega begunca, je ostro protestirala proti postopku in se z njim ni strinjala," je dejal Zlatar.
Organizacija je ob spremembi zakonodaje o mednarodni zaščiti predlagala spremembo postopka medicinskega ugotavljanja starosti pribežnikov. "Naših predlogov niso upoštevali, pravzaprav jih niso niti poslušali, ker se večini to ni zdel problem," je razočarano potrdil Zlatar.
Toda zdaj je to postal problem. Pri nas je bilo sicer v zadnjem letu manj kot deset medicinskih postopkov ugotavljanja starosti, toda po podatkih Slovenske filantropije je samo v zadnjem tednu v Slovenijo prišlo 25 mladoletnikov brez spremstva staršev.
Skupina, ki je prišla iz Somalije, je zaprosila za azil, a so se hitro preselili v druge države. Skupina, ki je prišla iz Afganistana, je ostala tu in se uspešno integrirala. Eden med njimi je bil celo zlati maturant.