Sobota, 4. 1. 2025, 19.08
3 dni, 6 ur
Sporočilo iz Nemčije: Konec je
Nemške t. i. kulture sprejemanja beguncev, ki je bila značilna za leto 2015, je konec, meni socialdemokratski ministrski predsednik zvezne dežele Spodnje Saške Stephan Weil. Prepričan je, da je treba kulturo sprejemanja (nem. Willkommenskultur) zamenjati z realno odprtostjo.
Nemci bodo 23. februarja letos izvolili nov zvezni parlament. Po javnomnenjskih anketah bo zmagala opozicijska CDU/CSU, na drugo mesto pa se bo prebila protipriseljenska AfD. Velik vzpon AfD je prisilil tudi druge nemške stranke k spreminjanju stališč do nemške politike na stežaj odprtih vrat za begunce.
Sprememba družbenega razpoloženja v Nemčiji
Omenjena politika je bila značilna zlasti za leto 2015 in 2016, ko je v času migrantske krize Nemčija sprejela veliko število beguncev in prosilcev za azil. "Družbeno razpoloženje se je od takrat spremenilo," je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa povedal Stephan Weil.
Prepričan je, da mora biti Nemčija še naprej pripravljena sprejeti ljudi, ki v Nemčijo pridejo zakonito, na delo ali ker imajo pravico do zaščite. "Če se na primer tuji kvalificirani delavci ne morejo povezati z lokalno družbo, nam tudi to škodi."
Weil vidi AfD kot politične požigalce
Že leta 2015 je bil glede begunskega vprašanja zelo skeptičen, spraševal se je, ali bo Nemčija sama rešila evropski problem. "Ta skepticizem se je potrdil," je dejal. Vendar si ni predstavljal, da se bo pripravljenost do sprejema ljudi v delih Nemčije tako spremenila, kot se je.
Weil ima protipriseljensko AfD za t. i. politične požigalce. Prepričan je, da s shodi, kot je bil shod v Magdeburgu 23. decembra lani (v sredini sovoditeljica AfD Alice Weidel, ki je kanclerska kandidatka stranke), izkoriščajo zločin za nabiranje političnih točk. Shod AfD je bil organiziran po napadu v Nemčiji živečega savdskega državljana na magdeburškem božičnem sejmu.
To vzdušje želijo po njegovih besedah izkoristiti t. i. politični požigalci, na primer po napadu na božični sejem v Magdeburgu. Pri tem seveda misli na stranko AfD.
Podvojitev števila tujcev na Spodnjem Saškem
Na Spodnjem Saškem se je število tujcev v zadnjih desetih letih skoraj podvojilo s približno 570 tisoč na 1,1 milijona. Po Weilovih besedah begunci predstavljajo približno tretjino tega.
"Mnogi še vedno podcenjujejo, kaj bo staranje naše družbe povzročilo na trgu dela. Vedno več bo delovnih mest, ki nenadoma ne bodo več zasedena, tudi v poklicih, ki jih naša družba nujno potrebuje. Priseljevanje nam lahko pomaga," trdi Weil.
Nadzor nad priseljevanjem
Vendar je treba po njegovem mnenju priseljevanje nadzorovati. "Nedovoljenega priseljevanja nam že leta ni uspelo dovolj dobro zajeziti," je priznal Weil. Računa, da bo z novo azilno politiko na evropski ravni dosežen pomemben napredek.
Glede nadzora nemške meje pravi, da so dozdajšnje kontrole prispevale k temu, da je leta 2024 v Nemčijo prispelo za tretjino manj novih prosilcev za azil kot leta 2023. "Tako je treba nadaljevati," je še poudaril.