Petek, 19. 9. 2014, 6.37
8 let, 7 mesecev
Škotska ne bo šla po poti Slovenije (video)
Proti odcepitvi glasovalo 2.001.926 volivcev oziroma 55,3 odstotka, za odcepitev pa 1.617.989 oziroma 44,7 volivcev. Za zmago je bilo potrebnih 1.852.828 glasov, poroča BBC. Škoti tako ne bodo šli po poti Slovenije, ki je samostojna postala pred 23 leti.
Škotski premier Alex Salmond je sprejel izid referenduma: "Vse ljudi Škotske pozivam, naj sprejmejo demokratično sodbo Škotov. Ne razmišljajmo o tem, koliko nam je zmanjkalo do uspeha, temveč o poti, ki smo jo prepotovali." Dodal je, da je malo verjetno, da se bo škotska politika vrnila v ustaljene tire ter da pričakuje "hitro spoštovanje" obljub o večji avtonomiji Škotske, ki so jih med predvolilno kampanjo dajale stranke, ki so podpirale ostanek Škotske v 307 let stari uniji.
Cameron se je izognil temu, da bi se v zgodovino zapisal kot tisti britanski premier, ki je "izgubil" Škotsko. Čeprav se je temu izognil, se že sooča s kritikami, da je Škotom obljubil preveč pristojnosti, ko jih je skušal z obljubami zadržati v uniji. Verjetno pa se bo moral soočiti tudi z zahtevami Walesa, Anglije in Severne Irske po večji avtonomiji in večjih finančnih sredstvih.
Cameronov namestnik Nick Clegg je zadovoljen z izidom dejal, da "smo skupaj nedvomno močnejši, varnejši in uspešnejši, kot bi bili, če bi bili ločeni".
Izid referenduma je pozdravila tudi zveza Nato. Njen generalni sekretar Anders Fogh Rasmussen je sporočil, da spoštuje odločitev Škotov in pozdravil beseda Camerona, da bo šlo Združeno kraljestvo naprej kot združena država.
Odhajajoči predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je izid pozdravil kot dober za "združeno, odprto in močno Evropo". Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schultz "čuti olajšanje", saj "ima rad Združeno kraljestvo v združenni Evropi".
Če bi Škoti izglasovali neodvisnost, bi se začela pogajanja med Edinburgom in Londonom, Škoti pa bi neodvisnost razglasili predvidoma marca 2016.