Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
4. 4. 2013,
10.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sirija

Četrtek, 4. 4. 2013, 10.58

8 let, 7 mesecev

Sirija postaja novo gnezdo za urjenje tujih skrajnežev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sirija je na poti, da postane pomembnejše središče za urjenje islamskih bojevnikov, kot sta Afganistan in Irak, saj se je sirske državljanske vojne do zdaj udeležilo 5.500 bojevnikov iz tujine.

V sirskih spopadih je bilo v zadnjih dveh letih udeleženih okoli 5.500 tujcev, večina jih prihaja z Bližnjega vzhoda, a po podatkih britanske raziskave, ki so jo naredili na King's College, od sedem do 11 odstotkov bojevnikov prihaja iz Evrope, kar pomeni, da je v Siriji trenutno nekaj sto Evropejcev.

Oceno so sestavili na podlagi poročil o mučeništvu, ki so jih našli na džihadskih spletnih straneh in v novinarskih člankih v zadnjem letu. Britanski raziskovalci ocenjujejo, da je od 28 do 134 bojevnikov v Sirijo prišlo iz Velike Britanije, 26 pa iz Irske, kar pomeni, da ima Irska največje število islamskih bojevnikov v Siriji glede na število prebivalcev.

Evropske varnostne službe spremljajo bojevnike iz Sirije Če sklepamo po preteklih izkušnjah, islamski bojevniki, ki se iz Sirije vrnejo v Evrope, sicer predstavljajo grožnjo varnosti v domačih državah, vendar pa je le majhen delež teh bojevnikov nato udeležen v terorističnih dejanjih. Kljub temu evropske varnostne službe natančno spremljajo vse povratnike iz sirske vojne.

Profesor Peter Neuman, direktor raziskovalnega centra na King's College, pravi, da so bojevniki, ki se vrnejo, nevarnejši zaradi urjenja, ki so ga bili deležni v Siriji, vendar pa ne smemo pozabiti, da niso vsi člani Al Kaide ter da niso vsi "obsedeni" z napadanjem ZDA in drugih zahodnih držav. Raziskovalci ocenjujejo, da se je uporniških napadov na Al Asadov režim udeležilo od 2.000 do 5.500 tujcev, prvi naj bi tja prispeli sredi leta 2011. V spopadih naj bi do zdaj umrlo okoli 70.000 ljudi.

Nekoč središči Afganistan in Irak V osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je od 10.000 do 12.000 tujcev pridružilo spopadom ob ruski okupaciji Afganistana, zaradi česar so v Afganistanu lahko izurili generacije skrajnežev, ki so se pozneje pridružili Al Kaidi ali pa se bojevali v Bosni in Iraku. Med letoma 2004 in 2009 je število tujih islamskih bojevnikov v Iraku znašalo okoli 10.000.

Po mnenju Neumana je število v Siriji zdaj res precej manjše, a je stopnja mobilizacije precej visoka. "Če se bodo spopadi v Siriji nadaljevali še več let, bi Sirija lahko postala novo gnezdo za urjenje skrajnežev, ki bi imelo podobne razsežnosti kot prej Irak in Afganistan."

Neuman zato opozorila Davida Camerona, ki svari pred islamskimi skrajneži v Maliju, jemlje z zadržkom: "Prava zgodba se dogaja v Siriji, saj se Evropejci ne bodo šli borit v Saharo, temveč bodo raje izbrali državo, ki je v osrčju arabskega sveta."

Ne spreglejte