Nedelja, 11. 3. 2018, 12.38
6 let, 7 mesecev
Sedem let od rušilnega potresa in cunamija v Fukušimi
Na Japonskem so danes potekale slovesnosti v spomin na žrtve rušilnega potresa z magnitudo 9,0 in posledičnega cunamija.
Zaradi potresa in cunamija je pred sedmimi leti umrlo okoli 18.500 ljudi, povzročila pa sta tudi hudo nesrečo v jedrski elektrarni v Fukušimi, 140 kilometrov severovzhodno od prestolnice Tokio. Posledice še danes niso odpravljene.
V Fukušimi in Tokiu so se natanko ob 14.46 po krajevnem času, ko je severovzhod države pred sedmimi leti prizadel potres, z minuto molka poklonili spominu na žrtve katastrofe.
Komemoracije v Tokiu sta se poleg preživelih, sorodnikov žrtev in premierja Shinza Abeja udeležila tudi princ Akishino in princesa Kiko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Obnova območij, prizadetih v katastrofi, stalno napreduje. Ob zavedanju okoliščin, v katerih so se znašli tamkajšnji prebivalci, pa si bomo še naprej prizadevali za zagotavljanje neprekinjene pomoči območju," je ob tem dejal Abe.
Več deset tisoč ljudi namreč še vedno živi v zasilnih prebivališčih, zaradi radiacije pa se na domove ne more vrniti skoraj 50 tisoč prebivalcev v okolici jedrske elektrarne v Fukušimi, kjer se je po cunamiju začela taliti jedrska sredica, posledica česar je močno radioaktivno onesnaženje okolice.
Japonska vlada je lani dovolila vrnitev na nekatera območja v okolici nuklearke, a večina prebivalcev, posebej mater z otroki, se še ni vrnila, kritiki pa po navedbah dpa opozarjajo, da dekontaminacija ni bila učinkovita.