Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 6. 2011,
11.14

Osveženo pred

4 leta, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ivo Sanader podkupnina

Torek, 21. 6. 2011, 11.14

4 leta, 1 mesec

Sanader naj bi sprejel 10 milijonov evrov od madžarskega Mola

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ivo Sanader naj bi sprejel 10 mio evrov podkupnine od madžarske naftne družbe Mol, da bi dobila večinske upravljavske pravice v hrvaški naftni družbi Ina, čeprav v njej ni imela večinskega deleža.

Protikorupcijski urad je sprožil preiskavo tudi proti predsedniku uprave Mola Zsoltu Hernadyju, ker naj bi se z bivšim hrvaškim premierom in predsednikom HDZ Ivom Sanaderjem leta 2008 pred podpisom spremenjene pogodbe o odnosih delničarjev v Ini dogovorila, da bodo v zameno za deset milijonov evrov Molu prepustili upravljavske pravice v Ini, čeprav je v njej imel le 47 odstotkov delnic, poroča Jutarnji list.

Zahteva za izročitev in pripor Hrvaško državno tožilstvo naj bi načrtovalo pripravo zahteve za izročitev in pripor Hernadyja.

Sporna naj bi bila tudi pogodba o izločitvi plinskega poslovanja iz Ine, ker je ustvarjalo izgube hrvaškemu partnerju v družbi. Dogovorili naj bi se, da bi hrvaška vlada izločila plinsko poslovanje iz Ine tako, da bi Molu pustili dobičkonosni del poslovanja s plinom, nedobičkonosnega pa bi izločila iz Ine in bi z njim upravljala vlada, pojasnjuje Večernji list.

Zdi se, da so preiskovalci prve informacije o denarju, ki ga je Hernady izplačal Sanaderju, dobili od predsednika družbe Dioki Roberta Ježića, sicer prijatelja bivšega hrvaškega predsednika in lastnika Novega lista, še navaja časnik. Dodaja, da je Ježić vpleten v dve korupcijski aferi, v katerih bremenijo tudi Sanaderja.

Pomembna tudi vloga bivšega podpredsednika vlade Jutarnji list še piše, da je v celotni zgodbi pomembna tudi vloga bivšega podpredsednika vlade Damirja Polančeca, ki je vodil pogajanja med hrvaško vlado in Molom o spremembi delniške pogodbe, ki ureja upravljavske pravice. Polančeca ne bremenijo za sprejemanje podkupnine, ampak za pomoč Sanaderju pri zlorabi položaja in pooblastil. Skupaj naj bi prepričala hrvaško vlado, da je pogodba z Molom izjemno ugodna in da jo je treba sprejeti.

Časnik dodaja, da sta Hernady in Sanader podpisala pogodbo o svetovalnih storitvah, na podlagi katere naj bi Sanader dobil denar. Plačevanje je potekalo le nekaj tednov, preden je Sanader 1. julija 2009 nenadoma odstopil s premierskega položaja. V začetku in sredi junija 2009 naj bi šli dve vplačili v vrednosti pet milijonov evrov prek madžarskega off-shore podjetja na Cipru do računa podjetja v Švici, katerega solastnik je bil Ježić.

Sanader naj bi prevzel omenjeni denar v času, ko je bil predsednik vlade. Za ostalih pet milijonov evrov pa niso ugotovili, kako je potekala predaja, imajo pa indice, da je tudi ta denar prevzel Sanader.

"Politična škoda za vlado je velikanska" "Težko je pričakovati, da bodo Madžari izročili Hernadyja Hrvaški, politična škoda za vlado v Budimpešti pa je velikanska," ocenjuje Jutarnji list, ki poudarja, da afera kaže na korupcijo v članicah EU.

Komentator Večernjega lista piše, da je zdaj jasno, zakaj so Madžari dobili upravljavske pravice v Ini in zakaj je Hrvaška prevzela izgube na področju poslovanja s plinom. Jasno je, zakaj so se madžarski partnerji v zadnjih mesecih na vse kremplje borili, da bi dobili večinski delež v Ini, ker delničarsko pogodbo morda lahko spremenijo, medtem ko jim delnic ne bodo mogli odvzeti.

Sanader je v ponedeljek v Avstriji umaknil pritožbo glede svoje izročitve Hrvaški in je tako pristal na poenostavljen postopek izročitve. V Zagrebu ga bremenijo za pet primerov korupcije, zlorabe položaja in pooblastil. Primer z Ino je eden izmed najbolj odmevnih. Sanader je sicer v priporu v Salzburgu od 10. decembra lani, do izročitve Hrvaški pa bi lahko prišlo v dveh tednih.

Odzivi z Mola Medtem so se odzvali iz Mola, ter zanikali kakršna koli izplačila ali dogovore o plačilu katerega koli izmed akterjev ali sprejemnikov odločitev na hrvaški politični sceni "ne neposredno niti posredno ne pred niti po podpisu delničarske pogodbe".

"Mol odločno zavrača vse navedbe in obtožbe glede omenjenega vprašanja. Sprejeli bomo stroge pravne ukrepe proti vsem, ki razširjajo takšne navedbe in obtožbe," so sporočili iz Mola.

V pogajalski skupini bo tudi pravosodni minister Hrvaška vlada pa je na zaprtem delu seje dopolnila odločitev o soglasju za vodenje pogajanj med vlado in Molom zaradi sprememb delničarske pogodbe med Ino in Molom, ter naknadnih sprememb in dopolnil omenjene pogodbe. V vladni pogajalski skupini bo tudi pravosodni minister Dražen Bošnjaković.

Vlada je sicer v začetku junija napovedala, da želi spremeniti pogodbo z Molom glede upravljavskih pravic v Ini. Takrat so oblikovali tudi pogajalsko skupino, v kateri je nekaj članov vlade in uprave Ine. Nihče iz vlade ni hotel novinarjem komentirati nove preiskave proti Sanaderju.

"Gre za laži in konstrukte"

Sanader je preko svojega odvetnika Čeda Prodanovića "najodločneje zavrnil" navedbe, da bi sprejel podkupnino od Mola. Poudaril je, da gre za "laži in konstrukte", s katerimi ni povezan.

"Očitno gre za še enega v vrsti primerov, v katerih posamezniki kupujejo svobodo in ugodnosti v kazenskem postopku na račun Sanaderja," je izjavil Prodanović, pri čemer je pojasnil, da ima v mislih Ježića. Sanaderjevi odvetniki so potrdili, da je bivši premier prejel novi nalog za preiskavo proti njemu.

Ne spreglejte