Torek, 12. 8. 2014, 9.42
8 let, 7 mesecev
Ruski humanitarni konvoj za Ukrajino buri duhove
Na vzhodu Ukrajine se je medtem nadaljevalo nasilje, parlament v Kijevu pa je v prvem branju potrdil sankcije proti Rusiji.
Ukrajina je namreč sporočila, da konvoju ne bo dovolila vstopa na svoje ozemlje. Kot je pojasnil pomočnik ukrajinskega predsednika Valerij Čalij, bi morala biti vsakršna tovrstna pomoč pretovorjena na vozila Mednarodnega odbora Rdečega kriza (ICRC), poleg tega pa ne bodo dovolili spremstva ruskega ministrstva za izredne razmere ali ruskih vojakov.
Ukrajinska vlada je sicer že v ponedeljek dala vedeti, da bi lahko Rusija zgolj sodelovala v mednarodni humanitarni operaciji pod vodstvom ICRC, ki bi bila namenjena izključno mestu Lugansk, za kar je ukrajinski predsednik Petro Porošenko dobil podporo ZDA in EU.
Zahteval je tudi, da mu ruske oblasti vnaprej predajo vse potrebne podrobnosti glede pomoči, vključno z obsegom in vrsto izdelkov ter pogoji transporta in skladiščenja. Poleg tega pa morajo vse vpletene strani zagotoviti varnost osebja in vozil ICRC.
V zvezi s konvojem se je oglasila tudi evropska komisarka za humanitarno pomoč in krizno odzivanje Kristalina Georgijeva. Rusiji je sporočila, da mora vsakršna dostava pomoči spoštovati načela nevtralnosti nepristranskosti in neodvisnosti. Zaščiti pa je treba tudi suverenost Ukrajine, je dodala.
Francoski predsednik Francois Hollande je medtem v telefonskem pogovoru ruskemu kolegu Vladimirju Putinu v zvezi s konvojem izrazil veliko zaskrbljenost zaradi možnosti enostranske ruske misije v Ukrajini. Strahove, da se za ruskim humanitarnim posredovanjem skriva vojaško, so sicer v minulih dnevih vseskozi izražali v Kijevu, EU in ZDA.
V konvoju se sicer po navedbah ruskih medijev nahaja 400 ton žit, 100 ton sladkorja, 62 ton otroške hrane, 54 ton medicinske opreme in zdravil, 12.000 spalnih vreč in 69 prenosnih električnih generatorjev.
Na terenu se je medtem z nezmanjšano silo nadaljevalo nasilje, predvsem okoli Donecka, okoli katerega ukrajinska vojska vedno bolj stiska obroč. Ukrajinska vojska je sporočila, da je zasedla strateško pomembno cesto med Doneckom in krajem Gorlivka, kar so potrdili tudi uporniki. Na obeh straneh pa naj bi padlo večje število borcev.
V Kijevu so sporočili še, da je bila ukrajinska vojska napadena tudi na območju meje z Rusijo in da so na njene položaje izstrelki prileteli z ruske strani. V Moskvi so te očitke že zavrnili.
Ukrajinski parlament pa je v prvem branju potrdil sveženj sankcij, uperjen proti Rusiji. Vrhovna rada je tako potrdila seznam 65 podjetij in 172 posameznikov, ki ga je prejšnji teden predložil premier Arsenij Jacenjuk.
Po nekaterih navedbah sveženj, ki ga je potrdila vrhovna rada, predvideva 29 ukrepov, med njimi pa je tudi polna ali delna blokada tranzita naravnih virov. Da bodo sankcije zadevale prepoved tranzita naravnih virov, je prejšnji teden napovedal tudi Jacenjuk.