Sobota, 3. 10. 2015, 11.00
8 let, 7 mesecev
Rusija v Siriji napada nasprotnike režima, ne pa borce Islamske države?
Tokrat naj bi bili po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice tarča napadov položaji skrajne Islamske države, Zahod pa obtožuje Moskvo, da dejansko obstreljuje zmernejše upornike proti režimu Bašarja al Asada.
Več ruskih letal je ponoči zadelo položaje IS zahodno od Rake, tudi v mestu so odmevale eksplozije, je dejal vodja observatorija Rami Abdel Rahman. Raka sicer velja za neke vrste prestolnico džihadistov Islamske države od leta 2013.
Kot je kasneje sporočilo rusko obrambno ministrstvo, je v zadnjih 24 urah njihova letala v 20 poletih ciljala devet tarč Islamske države. Med drugim naj bi pri tem uničila poveljniško postojanko Islamske države v bližini Rake, poleg tega pa še skladišče streliva v gorovju v provinci Idlib. Tarča napadov je bil po navedbah ministrstva tudi tabor za urjenje skrajnežev v Idlibu.
Po navedbah Moskve so poleg tega z napadi zasejali paniko med skrajneži, zaradi česar naj bi se jih 600 pognalo v beg. V naslednjih dneh napoveduje še bolj intenzivne napade.
Zahodne zaveznice v boju proti Islamski državi so sicer kritične do ruskega posredovanja v Siriji in opozarjajo, da bo to le še dodatno zaostrilo konflikt v Siriji. Moskvo so v petek pozvale, naj takoj preneha z bombardiranjem sil opozicije režimu Bašarja al Asada.
Potem ko je ameriški predsednik Barack Obama v petek zatrdil, da je ruska kampanja "recept za katastrofo", je Fallon danes menil, da bo rusko posredovanje še dodatno zapletlo krizo v Siriji.
Britanski premier David Cameron je bil v kritiki še ostrejši. "Povsem jasno je, da Rusija ne ločuje med Islamsko državo in skupinami legitimne sirske opozicije ter posledično dejansko podpira klavca Asada in mu pomaga ter s tem le še slabša situacijo," je dejal.