Četrtek, 19. 6. 2014, 15.06
8 let, 7 mesecev
Robotik, ki raje kot s politiko svet spreminja z roboti
Tako pravi Dejan Pangerčič, ki v zdomstvu živi že devet let, v tem času je bil v Sloveniji le trikrat ali štirikrat. Dogajanje doma ga ne zanima, stike s starši in bratom vzdržuje prek videokonferenc, s prijatelji prek elektronske pošte. To je mogoče zaznati tudi v pogovoru z njim, saj je njegova slovenščina že dobila ameriški naglas. "Zelo malo govorim slovensko in vidim, da jezik stagnira. Po svoje mi je nekoliko žal, a po drugi strani tako jezika ne bom pozabil," pravi Dejan.
Pri svojem delu sodeluje s strokovnjaki z vsega sveta, vezi s Slovenci medtem ne išče. "Ko sem šel ven, nisem imel potrebe po povezovanju s Slovenci. Svet je prevelik za to. Dolga zgodba, kratko pojasnilo," je kratek Dejan.
Na slovenski visokošolski sistem ima še precej kritik, med drugim, da je na primer predstojnik katedre "bog in batina", ki je na položaju več desetletij, zamenja pa ga njegova desna roka. "Nič se ne spremeni, nobenega svežega vetra. V Nemčiji mora nov predstojnik obvezno priti od drugje, po možnosti s pomembno izkušnjo iz tujine."
Kot prednost študija v Nemčiji omenja tudi povezovanje z gospodarstvom ter zaposlovanje dodiplomskih študentov v laboratorijih, kjer so plače povsem konkurenčne plačam v podjetjih. V Sloveniji takih primerov ne pozna. Na drugi strani se mu zdi nerazumljivo, da vlada ob sprejemanju varčevalnih ukrepov najprej reže pri vlaganju v raziskave in razvoj. "V Nemčiji nisem nikoli slišal, da bi vlada storila kaj takega, prej obratno," je ogorčen.
"Čas je omejen, dan ima samo 24 ur in tu imamo toliko projektov, s katerimi imam dejansko vpliv na splošno globalno družbo. Z roboti lahko izboljšamo življenje ljudi. Preprosto je toliko tega in mi je v precej večje veselje. Zato mi ni do tega, da se ukvarjam s politiko in iščem denar po vseh kotih, če pa imam tu že vse te pogoje."
Silicijeva dolina je prototip ultimativnega kapitalizma, je okolje, "narejeno za mlade in samske, ki so v šesti prestavi, na maksimalnih obratih 24 ur na dan", pripoveduje Dejan. Poslovno življenje teče dan za dnem, petek in svetek, ni praznika, ne nedelje. Bistvo je, da "poskušaš čim več narediti, obrniti čim več kapitala ter ustvariti čim več inovacij."