V skoraj vseh državah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) se revščina v gospodinjstvih z otroki povečuje, kaže poročilo OECD.
Poročilo obravnava razmere v družinah v 33 industrijsko najrazvitejših državah na svetu. V Sloveniji v revnih družinah živi 7,8 odstotka otrok, povprečje OECD pa znaša 12,7 odstotka.
Verjetnost za revščino se je dandanes povečala
Prvo poročilo o blaginji družin, ki ga je OECD objavil v sredo, med drugim ugotavlja, da je danes veliko večja verjetnost, da bodo družine z otroki revne, kot je bila pred desetletji, ko so med najrevnejšimi prevladovali upokojenci.
Slovenija v vrhu držav, kjer sta oba starša zaposlena
Iz poročila je razvidno, da so se družine v OECD v zgolj eni generaciji dramatično spremenile - so manjše, poroča se manj parov, delež ločitev pa se povečuje. Ženske so bolje izobražene kot kdajkoli, v skoraj vseh državah OECD pa prevladujejo družine, kjer sta zaposlena oba starša. Slovenija je med državami OECD, kjer sta oba starša v družini zaposlena, v vrhu, saj v družinah z obema zaposlenima staršema živi skoraj 70 odstotkov otrok.
Za izboljšanje blaginje v družinah OECD državam priporoča več delovnih mest, prijaznih družinam, enake možnosti za kariero za oba spola in boljšo porazdelitev skrbi za otroke med staršema.